Home

Zastanawiałem się, czy pisanie dziś recenzji o smartfonie mającym prawie rok nie jest trochę działaniem bezsensownym, ale po pierwsze to nie recenzja tylko moje odczucia po półrocznej eksploatacji telefonu, i po drugie – myślę, że jeszcze przez wiele miesięcy, a może i lat Nokia E72 będzie w ofercie operatorów, i ciągle będzie to dobre urządzenie mobilne do pracy i trochę do zabawy.

Trochę do zabawy, bo E72 to typowy smartfon biznesowy, przeznaczony dla wymagającej klienteli oczekującej od telefonu zaawansowanej funkcjonalności, wysokiej jakości wykonania i eleganckiego wyglądu, ale niekoniecznie multimedialnych wodotrysków. E72 daje zdecydowanie mniej możliwości multimedialnych i rozrywkowych niż hity tego lata jak  HTC Desire, Legend, Samsung GalaxyS czy Wave. Jednak do pracy, do częstego telefonowania, a zwłaszcza dla osoby piszącej dużo e-maili czy sms’ów – to urządzenie wręcz idealne i trudno o lepsze na rynku. Mimo że od premiery modelu minęło już prawie rok, nadal jest to jeden z najlepszych dostępnych telefonów w kategorii biznes.

Nokia E72 – business class

Ponieważ zakładam, iż wiele szczegółowych informacji o tym telefonie każdy znajdzie lub znalazł w sieci, tu moje odczucia z użytkowania i całe mnóstwo ekranowych skreenów – mówiących czasem więcej niż niejeden opis i test, bo pokazujących możliwości konfiguracji, ustawień i pracy telefonu.
Po dokładne dane producenta i szczegółową specyfikację tego modelu  odsyłam na stronę – NOKIA E72 – Nokia Polska . Urokowi E72 trudno nie ulec. Elegancki i prestiżowy telefon o olbrzymich możliwościach. Często w recenzjach tej słuchawki spotkać można się z opinią „telefonu idealnego, telefonu doskonałego”, i przyznaję że z taką opinią zgadzam się całkowicie.

Wymiary:   114 x 58,3 x 10,1 mm /  Waga: 128 g  / Objętość: 65 cm3


Podstawowa Specyfikacja:

* Ekran: 2.36″ QVGA 240×320  TFT dobrze czytelny w świetle słonecznym
* Procesor: 600 MHz ARM 11
* Pamięć : 128 MB pamięci SDRAM, 250 MB pamięci wewnętrznej,
* Slot kart microSD – możliwością rozszerzenia przy pomocy kary microSD
* Obsługa czterech zakresów GSM oraz 3G z HSDPA 10.2Mbps i HSUPA 2Mbps
* System operacyjny: Symbian 9.3 OS, S60 3rd Edition Feature Pack 2 (S60 3.2.3)
* Pełna klawiatura QWERTY
* Optyczny trackPad
* Aparat: 5,0MP z auto focusem i lampą błyskową LED
* Wideo: nagrywanie i odtwarzanie 15kl/s
* Odtwarzacz muzyki MP3
* Radio FM z RDS i Radio Internetowe
* Dyktafon
* Push-email (ActiveSync)
* Nawigacja: A-GPS
* Łączność: Bluetooth v2.0 ze wsparciem A2DP, USB 2.0, Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP, DLNA

* Akcelerometr z funkcją turn-to-mute
* Audio jack standard 3.5mm
* aplikacje oferowane fabrycznie:
– edytor plików Word, Excel, PDF, Google, Mapy Google, nawigacja Nokia Ovi Maps, Skype, Facebook, Gmail, YouTube, zegarek, stoper, minutnik, multi alarm, kalkulator, przelicznik walut, prognoza pogody.

HARDWARE czyli BUDOWA

Nokia E72 to najwyższa jakość wykonania jak przystało na smartfona wyższej klasy. Solidna obudowa wykonana jest z  dobrej jakości tworzywa i metalu. Tworzywo – czyli główne elementy obudowy – ma efektowną matową powierzchnię, dzięki czemu w wersji czarnej wygląda jak magnezowa, a co istotne i ważne – nie rysuje się, albo po prostu rysy nie są widoczne na tej strukturze powierzchni. Tak czy owak – moja sześciomiesięczna E72 wygląda jak wyjęta dziś z pudełka – co widać na zdjęciach. Dobrze dobrane i spasowane poszczególne elementy obudowy powodują, że E72 dobrze i pewnie leży w dłoni. Mnie szczególnie podoba się wersja czarna – z chromowanymi dodatkami wygląda elegancko i prestiżowo.

Jak wspomniałem – obudowa po kilku miesiącach eksploatacji nie posiada najmniejszych oznak eksploatacji. Klawiatura nie ma żadnych wytarć, może tylko delikatnie porysowana jest powierzchnia głównego joysticka. Tylna metalowa klapka baterii wygląda doskonale, ale ten element ma drobną wadą w spasowaniu. Naciskając klawiaturę telefonu, czujemy, że klapka lekko się ugina z lewej i prawej strony. Zauważyłem też ślady kurzu pod wyświetlaczem, co świadczy o pewnym niedopasowaniu elementów obudowy. I to chyba jedyne uwagi, co do budowy E72.

`
1. Nareszcie ładny włącznik dopasowany do obudowy a nie czerwony, i wyjście słuchawek w standardzie 3.5mm

`
2. dobrze dopasowane klapki chroniące gniazdo USB i slot karty SD

`

`
3. z drugiej strony obudowy przyciski regulacji głośności


Ekran.

Jak na dzisiejsze czasy o dość małej rozdzielczości 320×240 mimo to jest on mocną stroną Nokii E72. Niewielka przekątna nie jest przeszkodą, ta wielkość ekranu jest zupełnie wystarczająca do wszelkich prac biznesowych, a dzięki temu mamy sporo miejsca na bardzo wygodną klawiaturę. Istotna w temacie ekranu jest bardzo dobra czytelność nawet w mocnym świetle słonecznym i doskonały kontrast, co zwiększa komfort pracy. Zaliczam jednak do minusów niską rozdzielczość ekranu, bo piksele jednak biją trochę po oczach, a przeglądane na nim zdjęcia czy grafika nawigacji wyglądają mało efektownie.

Ale są tematy gdzie Nokia E72 nie ma sobie równych. Pierwszy o którym należy wspomnieć,  to doskonała

Klawiatura.

Pisanie na E72 to sama przyjemność. Klawiatura jest ergonomiczna i bardzo wygodna w użyciu. O wiele lepsza niż w E71.Używa się jej niezwykle intuicyjnie, skok klawiszy jest bardzo dobrze wyczuwalny i umożliwia pewne, bezbłędne wprowadzanie tekstu nawet jedną ręką. W każdych warunkach – przyznaje, czasami podczas jazdy samochodem – jeśli musiałem pilnie napisać wiadomość, klawiatura E72 sprawdziła się wyśmienicie. Tak wiec uwaga – to QWERTY uzależnia – może być trudno znaleźć następcę czy zastępcę :).

Nokia E72

Przydaje się też czasami optyczny trackPad, aczkolwiek nie jest to szczytowe osiągniecie inżynierów Nokii. Wymaga on przyzwyczajenia i dopasowania czułości – są 3 dostępne poziomy. Najbardziej użyteczny jest podczas przeglądania sieci, przyspiesza bowiem zdecydowanie przewijanie stron W ustawieniach telefonu jest opcja wyłączenia trackPada, i zawsze można go używać jak normalnego joysticka. Zwracam też uwagę – iż  „jego dotyk” służy do ustawiania ostrości autofokusu fotoaparatu.


MENU i SYSTEM – konfiguracje i ustawienia

Symbian ma wielu wrogów i przeciwników, skazany przez nich na zagładę żyje sobie jednak doskonale i nadal jest wiodącym systemem operacyjnym w telefonach. Inne systemy sa efektowne graficzne, maja sporo możliwości konfiguracyjnych, ale z czasem okazuje się, że daleko im do funkcjonalności Symbiana. Miałem wiele telefonów – od potężnego Benefona wagi 0.5 kg, przez liczne Siemensy, Bosche, Ericksony i Nokie, po kilka smartfonów z najwyższej półki i czasem, po latach obcowania z Symbianem aż dziw bierze, że trafiają się funkcje czy opcje wydawałoby się oczywiste – a ich po prostu w innych systemach nie ma.
Menu Nokii E72 jest przejrzyste, i nawet laik szybko odnajdzie się w jego gąszczu. Fakt – jest rozbudowane, ale daje całe mnóstwo możliwości personalizacji.

`

1. Główne działy menu – Kalendarz, Kontakty, Aplikacje…

`

2. pokaźny zestaw „fabryczny” aplikacji biurowych i internetowych

`

3.  menu oferuje dowolną personalizację – wielkości czcionki, kolory,

`

4.  GPS z możliwością ustawienia wspomagania wyszukiwania pozycji i programy nawigacyjne – firmowe Nokia Maps, doskonały Sport tracker dla rowerzystów i biegaczy, oraz najlepiej sprawdzająca się w naszym kraju nawigacja NaviEkspert

`

5. książka adresowa oferuje dowolną ilość grup i kontaktów w grupie, a w  indywidualnym kontakcie nieograniczone wręcz możliwości rozbudowania pozycji, personalizacji, przypisania dzwonków, zdjęć itp

`

6. bezpośrednio z kontaktu możliwość wybrania rodzaju połączenia

`

7. system oferuje też szybkie przypisanie kontaktu do poszczególnych klawiszy, oraz dowolną konfigurację przekierowania połączeń

`

8. w sieci znajdziemy nieograniczoną wręcz ilość tematów, pozwalających uatrakcyjnić wygląd poprzez zmiany kolorystyki, ikon, tapet.

`

9. menu łącza – tu bez problemu wyszukamy i skonfigurujemy urządzenia BT, sieci WLAN itp

`

10. oprogramowanie Nokia  pozwala na dobre zarządzanie urządzeniem, oraz synchronizacje danych telefonu z drugim telefonem, ale tez przesłanie ich na serwer OVI i syncgronizacje „on line” z dowolnego miejsca na ziemi z innym telefonem Nokia. Przydatne,  jak np. zgubimy telefon – nasze dane i kontakty są natychmiast dostępne z serwerów Ovi.

`

11. zarządzanie plikami, kopiowanie, przenoszenie, zmiana nazw – zapewnia nam to  menedżer wbudowany, lub opcjonalne oprogramowanie

ten telefon nie jest do zabawy – gry filmy zdjęcia – oczywiście tak, ale w tym temacie są lepsze słuchawki. Jeśli szukasz konsoli do grania czy oglądania filmów, w postaci telefonu – kup coś innego, E72 daje ograniczoną funkcjonalność w tym zakresie.e

MULTIMEDIA

Telefon gwarantuje nam podstawowe multimedia – no cóż – albo biznes, albo zabawa ;). Tak więc jest tu naprawdę przyzwoity aparat 5 Mpx  z autofokusem i diodą LED, kamera nagrywa 15 fps/s, jest Radio FM z RDS, Radio Internetowe, odtwarzacz muzyczny MP3 i przeglądarkę zdjęć z prostym edytorem. Wada – brak dedykowanego przycisku aparatu, choć w opcjach można go przypisać np. do klawisza e-mail przy trackPadzie, bo skrót do e-mail wystarczy mieć na ekranie.

`

1. dobry głośnik, aparat 5Mpx z diodą LED – również jako latarką

`

2. menu Multimedia, przeglądarka firmowa i opcjonalny efektowny Photo browser 3d

`

3. w oprogramowaniu odtwarzacz mp3 daje podstawowe funkcji plus korektor, więc ja używam płatnego POWER MP3, ale firmowe Radio FM sprawdza się doskonale. I nie jest prawdą, iż resetuje telefon po kilkunastu minutach słuchania – mnie się to nie przytrafiło.

`

4. aparat foto 5 Mpx z autofokusem i diodą LED daje wystarczające opcje ustawień – dla mnie to szybki podręczny rejestrator więc nie zwracam uwagi na jakość oferowanego obrazu


POCZTA E-MAIL

Przed E72 nawet nie myślałem, że obsługa e-mail w telefonie może być tak prosta, wygodna i funkcjonalna. Bardzo wygodny klient, szybka i bezproblemowa synchronizacja do dziesięciu kont – wpisujemy adres i hasło, a telefon sam konfiguruje skrzynkę. Nokia E72/71 tak jak telefony BlackBerry to urządzenia wybierane przez użytkowników którzy cenią sobie stały, nielimitowany dostęp do poczty elektronicznej.
Nokia E72 daje nam pełne wsparcie dla Nokia Mail. To usługa pozwalająca na stały dostęp do poczty elektronicznej, działa na zasadzie „mail push” co oznacza, że wiadomości które trafią do naszej skrzynki pocztowej są natychmiast wysyłane przez serwer i trafiają do skrzynki odbiorczej naszego telefonu. Nie jesteśmy zmuszeni łączyć się co jakiś czas z internetem, aby sprawdzić, czy nie dostaliśmy nowego maila. Dla osób tak jak ja będących często poza biurem, gdzieś w drodze – taka opcja jest niezwykle przydatna.
Pocztę możemy też sprawdzać ręcznie, w wybranych dniach i interwałach. Możemy ustawić aby przy każdej próbie połączenia telefon pytał z jakiej opcji połączenia ma korzystać – z Internetu, GPRS czy z sieci WLAN.
E-mail pozwala na odbieranie załączników, którym możemy wskazać dowolnie wybrane miejsce zapisu w telefonie lub na karcie SD.
Również podpis dodawany do e-maila możmy zapisać tak jak w programach PC, w układzie wielowierszowym, a nie jak to dają inne systemy w jednej linii.

`
1. menu wiadomości

`

2. nagłówek wiadomości e-mail, tekst sms

`

3. menu wiadomości, oferuje oczywiście możliwość ustawienia powiadomień i raportów o dostarczeniu wiadomości

INTERNET
Bywa, że śpię w hotelu gdzie internet przewodowy jest wolny jak dawne łącza TPSA na modemie sagem, lub w pokoju jest słaby sygnał WiFi i laptop domawia współpracy. Wtedy błyskawicznie za pomocą PC Suite wykorzystuje E72 jako modem do połączenia z internetem, i osiągam transfery szybsze niż oferowane przez hotelową sieć.
Nokia E72 umożliwia łączenie z Internetem za pośrednictwem HSDPA do 10 mb/s, HSUPA do 2 mb/s, EDGE, GPRS oraz Wi-Fi w standardach b i g oraz z szyfrowaniem WPA, WPA2. Telefon ma czułe anteny – tam gdzie Samsung Wave gubł już sygnał, lub nie widział sieci – E72 nie ma z tym najmniejszego problemu.

To co podoba mi się w oprogramowaniu Nokii, to możliwość zapanowania nad połączeniami, zupełnie odmienna od tego co oferuje nam np.Android. Tu jeśli nie chcemy, aby telefon łączył się sam z internetem kiedy i jak chce – możemy to w pełni sterować ręcznie, a przy każdym łączeniu wybierać dowolny rodzaj połączenia – czy to WAP,  internet GPRS, czy dowolna wyszukana sieć Wi-Fi.

`

1. podczas łączenia, system oferuje za każdym razem możliwość= wybrania rodzaju połączenia


Nie jestem maniakiem przeglądającym nałogowo sieć na ekranie telefonu, ale wbudowana przeglądarka sprawdza się dobrze – serwisy informacyjne, wiadomości pogoda – sprawdzimy to szybko i sprawnie. Dodatkowo mam zainstalowaną w mobilną wersję Opery, która pozwala na poważniejsze surfowanie w sieci.

Oprogramowanie E72 daje nam też do dyspozycji pakiety aplikacji typu Gmail, Facebook, YouTube, Ovi Google Maps oraz bezpłatnej na ten model pełnej nawigacji z Nokia OVI Maps 3.0 z miłym głosem spikerki i informacjami o radarach.

`

2. wygodna przeglądarka firmowa i Opera Mobi

`

3.- mimo małego ekranu, w miarę wygodnie można przeglądać internet


APLIKACJE

Z poziomu głównego menu oraz za pomocą bezpośrednich klawiszy dostępu mamy szybki wgląd do kalendarza, ksiązki telefonicznej, aplikacji czy też przeglądarki internetowej i e-maila.
Nokia E72 oferuje pakiet specjalistycznych aplikacji biurowych QuickOffice z możliwością otwierania i tworzenia dokumentów pakietu Office: Word, Excel, PowerPoint, program Adobe PDF i archiwizer Zip umożliwiający otwieranie spakowanych dokumentów.

1. doskonały profesjonalny program QuickOffice do edycji dokumentów Worda, Excela, PDF dostajemy w pakiecie

Dobry rozbudowany terminarz pozwala dokładnie zaplanować sobie dzień. Ja bardzo często musze sobie „przypomnieć” o spotkaniu, dokonaniu płatności, zakupach czy… ciekawym filmie w TV. W moim przypadku, jako osobnik mocno zapominalski, organizer Nokii to funkcja najczęściej eksploatowana, niezwykle pomocna i ratująca często głowę. Kalendarz przeglądać można w widoku miesiąca, tygodnia, dnia, planu lub zadań.

Czasem korzystam z Dyktafonu, często z Kalkulatora i Przelicznika Walut i Miar, sporadycznie ze Słownika. Dobrze spisuje się możliwość synchronizacji danych z innymi telefonami firmy Nokia poprzez funkcję Transfer.

`

2. aplikacje – szybka, sprawna wyszukiwarka i rozbudowany organizer

`

3. przydatna aplikacja WordTrade z prognoza pogody, kursami walut czy strefami czasu również za darmo w pakiecie oprogramowania E72

`

4. aplikacja opcjonalna – bardzo przydatna, blokująca dowolnie zaprogramowane numery i połączenia, zwłaszcza opcja odrzucania połączeń z zablokowanych numerów zaoszczędza sporo czasu, na rozmowy z sprzedawcami różnych usług i ofert.

`

5. dobra, w pełni funkcjonalna nawigacja Nokia OVi Maps – w tym modelu całkowicie za darmo, oraz pakiet Google

`

6. przydatny bezpłatny Sport Tracker – idealny dla rowerzystów, biegaczy, narciarzy

No i na koniec bateria. Ogniwo litowo-polimerowe o pojemności 1500 mAh zapewnia nawet kilka dni pracy. Jeśli nie korzystam z GPS’a czy multimediów – spokojnie telefon działa cztery-pięć dni w sieci 3G. Przy intensywnym użytkowaniu dwa trzy. Jeśli korzystamy z nawigacji GPS – warto jednak zaopatrzyć się w ładowarkę samochodową. Wprawdzie mając naładowaną baterię można przejechać cały dzień z włączoną nawigacją, no ale może się zdarzyć, że pod koniec podróży trafi nam się dłuższa rozmowa i telefon zacznie domagać się ładowania, co powoduje przejście w stan oszczędzania energii, a w konsekwencji zmniejszenia podświetlenia czy wyłączenia niektórych funkcji.

PODSUMOWANIE… czyli z francuska „resume”

Szybkie podsumowanie – czy warto ? Jak najbardziej, choć za 1000 zł kupimy też (wprawdzie z simlockiem) takiego Samsunga Wave – feeria barw i kolorów na ekranie oraz superszybkie działanie. Ale jeśli nasze preferencje nie wskazują zapotrzebowania na duży ekran (dzięki któremu np.Desire działa jeden dzień, a i tak nic na nim nie zobaczymy w słońcu) a wymagamy biznesowego oprogramowania i sporo piszemy – to jednak nawet najlepsza ekranowa klawiatura nie ma szans w spotkaniu z tą sprzętową, a w dodatku ta w E72 jest naprawdę świetna. Nie ma nawet porównania – jedną ręką napiszemy e-maila stojąc na jednej nodze w tłumie gapiów na meczu ekstraklasy :), albo pędząc 120 km/h po autostradzie – aczkolwiek tej metody komunikowania się nie polecam.

Obudowa trwała, solidna, a telefon położony na biurku wygląda elegancko i prestiżowo. Daje za to duży plus, mimo tego mikro luzu klapki baterii i kurzu pod wyświetlaczem. Telefon świetnie leży w dłoni, waga jest idealna. Nawet w pokrowcu jest bardzo cienki (te 10,1mm to w miejscu obiektywu aparatu foto) i spokojnie mieści się w kieszeni obcisłych spodni. Wszystkie złącza i klapki sprawują się dobrze, klawiatura jak wspominałem – doskonała, a z minusów – brak dedykowanego przycisku do foto-aparatu.

To co najistotniejsze w telefonie – to oczywiście jakość rozmów. Ta jest w E72 na bardzo wysokim poziomie. Filtr antyszumowy sprawdza się dobrze. Często rozmawiam z synem mającym też E72 – i bywa, że zastaje go w tramwaju czy na ulicy – filtr spisuje się idealnie, rozmowa jest czysta i klarowna.

Rejestr rozmów jest też bardzo dobry – choć tylko 30 dniowy. Czasem chcielibyśmy więcej. W rejestrze można znaleźć wszystkie niezbędne informacje o ruchu telefonicznym, wiadomościach SMS i transmisji danych. Poczynając od najprostszych danych takich jak połączenia odebrane, nieodebrane czy wykonane, przez czasy połączeń, pakiety danych i kończąc na całkowitym zestawieniu usług telekomunikacyjnych w ciągu ostatnich 30 dni.

System prosty w obsłudze i bardzo konfigurowalny, każdy znajdzie dla siebie odpowiednią kolorystykę i wygląd. Różnie się mówi o Symbianie, ale po przygodach z różnymi OS wole dopracowaną choć przeciążoną funkcjonalność Symbiana niż brak wielu opcji i ustawień w lekkim Androidzie. No i ta systemowa „niezbędność” bycia on-line do pełnej funkcjonalności Androida – to jednak stawiam na Symbiana. Mam telefon „niebrandowany” nie dłubię przy oprogramowaniu, nie łamię i nie hackuję, więc i nie mam wielu problemów z resetami czy „zawieszaniem” się telefonu. Przez pół roku zdarzyło się to może kilka razy – przy nawigacji, czy przy przesadnie uruchomionej ilości aplikacji.

Procesor 600Mhz pracuje szybciej niż w E71 i jest wystarczający do zapewnienie szybkiej i stabilnej pracy telefonu. Oczywiście poczta, pisanie sms’ów. e-maili itp. działania są błyskawiczne, poruszanie się po menu też przebiega sprawnie i bez zauważalnych „lagów”.
Jednak już przeglądanie książki adresowej z pięciuset wpisami powoduje „przycinanie” się listy i skokowe przewijanie. Również firmowa przeglądarka zdjęć działa w lekko „zwolnionym” tempie, poruszając się skokowo przez galerie, ale okazuje się ze to wina nie tyle procesora co oprogramowania, bo przeglądanie tych samych zdjęć za pomocą programiku Photo Browser jest błyskawiczne i w dodatku efektowne z miniaturami 3D jak w przeglądarce Cooliris z Firefoxem. Inny program dający doskonałą szybkość i możliwości przeglądania i edycji zdjęć to Resco Viewer. A zaimpletowane symbianowskie Galerie działają dość opornie.

Akcesoria. Kupując E72 dostaniemy w pudełku z telefonem futerał i smycz. Dość ładne. Niestety jak są nowe. Smych – już po kilkunastu tygodniach rozwarstwia się, a metalowe zakończenie traci swój blask. Futerał ciasny, o kształcie i wzorze z którego właściwie trudno wydobyć dzwoniący telefon. Jego żywotność nie jest dużo lepsza od tej oferowanej przez smycz. Po trzech miesiącach elegancki i prestiżowo wyglądający telefon, te akcesoria już tylko szpeciły – więc zmuszony byłem zainwestować kilkadziesiąt złotych w alternatywne produkty o sprawdzonej renomie.

Po dłuższej przygodzie z E72 trudno mi znaleźć następcę. Jednak pełna sprzętowa klawiatura QWERTY potrafi uzależnić i jedynym godnym „hardwarowo” następcą wydaje się obecnie Blackberry 9800 Torh, ale OS tej firmy nie jest w moim guście. Jak wspominałem – telefon prawie doskonały, a potwierdzają to liczne podobnie brzmiące opinie wyszukane w internecie.

Nowe spotkanie z Symbianem już niebawem – Nokia N8 pojawia się w ofercie, potem E7 i N9 – tu będzie i wysuwana klawiatura i mocne procesory 1Ghz, więc liczę, że nie będę zmuszony zmieniać marki :) Dziś nie kupiłbym nic poza Wave – bo tani i wszystkomający i kapitalny ekran. Ale design tego telefonu jest w moim odczuciu zdecydowanie „damski” , no i pisanie po ekranie – to nie to :). Może jesienne premiery HTC czy Samsunga z nowym Androidem 2.2 i WM7 coś wniosą, jednak obecnie wyraźnie jeszcze oferta „wakacyjna” i „przestarzała”. Czas na nowości, bo inaczej nie ma sensu zmian – E72 daje rade.

Edit: 9.09.2010

Polecam posiadaczom E72 aktualizacje firmware do wersji v.51 ( 051.018 ) która dostępna jest od początku września. Warto, bowiem soft v.51 wprowadza wiele istotnych i zauważalnych zmian, a pewnie jak zwykle  likwiduje tez sporo błędów poprzednich wersji.
Według danych producenta – oficjalna lista zmian wygląda następująco:
– aktualizacja przeglądarki internetowej do wersji 7.2.6,
– Baseline 3.0
– QuickOffice 6.2.439
– Lotus Notes Traveller 8.5.1
– Smart Connect 1.3.55
– OVI Store 1.6
– OVI Files widget 1.2.3.0
– usunięcie Windows Live
– nowe funkcje czatu dla użytkowników
– ulepszony e-mail, kalendarz
– poprawę stabilności i funkcjonalności
– wyeliminowano 450 błędów

Reklamy

22 thoughts on “Nokia E72 – business class

  • można, przecież to telefon z oprogramowaniem na rynek polski..

   a do sms’ów aby ilośc znaków nie przekraczała standardowej należy ustawić w opcjach wiadomości sms – kodowanie znaków ” obsługa uproszczona”

 1. Witam !
  Od pewnego czasu mam NOKIE E72 i strasznie denerwuje mnie dzwiek migawki podczas robienia zdjec. Czytałam juz posty na ten temat ale..
  1.nie chce ryzykowac i stracic gwarancji,
  2.nie za bardzo orientuje sie w temacie wiec boje sie cokolwiek robic :(

  Macie jakies pomysly? Moze pujsc do jakiegos komisu i mi to zrobią?

  POMÓŻCIE :)

  • MENU > Ustawienia > Ogólne > Personalizacja > Optyczny Klawisz Navi.
   I tu są opcje włącz/wyłącz oraz ustawienia czułości

 2. Witam
  mam jedno pytanie bo zakupiłem sobie ten telefon i mnie jedno zastanwaia jak wchodzę do galerii na zdjęcia to tak widać że go muli tylko właśnie niewiem dlaczego jak mam 5 obrazków!!! Powiedz mi czy u ciebie też tak się robiło? telefon jest w orange czy to może motyw z orange tak go muli?
  Ale nie powiem telefon naprawdę robi wrażenie i jest elegancko zrobiony tylko nie umiem się przyzwyczaić do symbiana, ale jak wiadomo kwestia czasu:P Prosiłbym o odpowiedź. Z góry dziękuje:)

  • Ta oryginalna przeglądarka tam ma niestety – sugeruje zainstalować jakiś prosty i łatwo dostępny programik – ja mam dwa – PHOTO BROWSER oraz R.P.VIEWER – i zdjęcia ogląda się błyskawicznie – powiększą, pomniejsza, obraca, edytuje…

 3. Witam
  mam jedno pytanie bo zakupiłem sobie ten telefon i mnie jedno zastanwaia jak wchodzę do galerii na zdjęcia to tak widać że go muli tylko właśnie niewiem dlaczego jak mam 5 obrazków!!! Powiedz mi czy u ciebie też tak się robiło? telefon jest w orange czy to może motyw z orange tak go muli?
  Ale nie powiem telefon naprawdę robi wrażenie i jest elegancko zrobiony tylko nie umiem się przyzwyczaić do symbiana, ale jak wiadomo kwestia czasu:P

 4. Witam. Super recenzja.
  Jednak mam jedno pytanie odnośnie nowego oprogramowania, a mianowicie dosiadam obecnie wersję niestandardową 031.023.309.01 i jest o.k, czy jak wgram 051.018 będę miał tak jak teraz całość w jęz. Polskim?
  Pzdr s.s.c nokia e72

  • To byłoby dobrze zapytać kogoś w miarę przyzwoitym serwisie gsm. Jeśli updete Noki widzi to oprogramowanie i chce instalować – nie powinno być problemów. To czysty niebrandowany soft. Jeśli nie widzi go telefon – to zadanie dla kogoś zorientowanego w tym jak to zrobić, i mającego odpowiednie oprogramowanie. Albo podejść gdzieś do punktu gsm/simlock/serwis – zrobią to w 30 minut za parę złotych, albo za free jak znajomi :). Generalnie, az tak wiele wersja 51 nie wnosi, a dodaje nowe błędy – jak np „niewidzialny” temat wpisów do kalendarza.

 5. jak włączałam MULTI BOX to się pokazywało okienko na hasło, z tym że coś musiałam wcześniej namieszać bo nie znam hasła do niej, ale! udało mi się usunąć całą tą skrzynkę MULTI BOX i ikonka również zniknęła. Także ta wiadomość gdzieś była zawieszona w tym BOXie i pokazywało się cały czas że „NIE UDAŁO SIĘ WYSŁAĆ WIADOMOŚCI”. Mam nadzieję że to że ją usunęłam nie naruszyłam tym samym jakichś ważnych ustawień telefonu, bo jestem z niego bardzo zadowolona. Pozdrawiam ciepło i dziękuję za okazane zainteresowanie i pomoc.

 6. posiadam ten model i jestem z niego bardzo zadowolona mam jednak jeden problem a mianowicie nie mam pojęcia w jaki sposób anulować wysyłanie wiadomości email a konkretnie chciałam wysłać zdjęcie niestety nie poszło, a teraz cały czas mam na telefonie ikonkę ze strzałką do góry z poziomym kwadratowym nawiasem pod nią, proszę o pomoc strasznie mnie to denerwuje że nie mogę się tego pozbyć.
  pozdrawiam

  • Spróbuj wejść w wiadomości i skrzynka nadawcza (ta skrzynka ma ikonkę taką jaka pojawia Ci się na ekranie głównym) i wykasować tą wiadomość.

   • Witam,
    właśnie tego nie mogę zrobić bo jej de facto nie ma w tej nadawczej, o ile mi się przypomina chciałam tą wiadomość wysłać na e-mail a nie na dany nr telefonu.

   • To w takim razie powinna być w wiadomościach wysyłanych e-mail. To na 100% mruga jakaś nie wysłana wiadomość i tel o tym informuje. A nie ma jej w skrzynce nadawczej e-mail?

   • To na 100% mruga jakaś nie wysłana wiadomość i tel o tym informuje. A nie ma jej w skrzynce nadawczej e-mail?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s