Home

Sportowy ale klasyczny i elegancki, Nie jest łatwo znaleźć zegarek, którego wygląd łączy wspomniane cechy z wyczuciem i klasą, zwłaszcza w niższych pułapach cenowy. Projektanci zegarków popularnych, tańszych marek tworzą jakieś „przekombinowane” dziwolągi. O ile wielki Maurice Lacroix Pontos Decentrique Phase de Lune  ( już po nazwie widać, że to musi kosztować :) czy Masterpiece Regulateur Roue Carre z dziwnie wyglądającą tarczą i niesymetrycznie umieszczonymi wskazówkami ma uzasadnienie w skomplikowanym mechanizmie, budowanym i udoskonalanym przez pokolenia szwajcarskich mistrzów, o tyle podobnie wyglądająca tarcza kwarcowej Festiny czy Casio jest stylistycznym koszmarkiem.

Poszukiwania według określonego na wstępie kryterium, aby niezbyt drogi zegarek wyglądał na ręce elegancko i solidnie, ale miał też sportowy charakter i był jeszcze do tego ładny, to zadanie niełatwe.

Jako zwolennik dużych czasomierzy musiałem dopisać do tych cech jeszcze jedno kryterium – koperta to minimum 43-44 mm, co eliminuje na wstępie popularną kwarcową kolekcję sportowej Certiny DS, Tissota, Candino, Adriaticy i kilku innych marek z modelami z niższej półki.

Zainteresowałem się stylową i prestiżową linią zegarków Worldmaster marki Atlantic. Nie istotne, że szwajcarskość tej firmy dziś jest dyskusyjna, bo to dotyczy większości dużych fabryk zegarków, i tylko manufaktury dają jeszcze ekskluzywne produkty, ale oczekują za to też ekskluzywnej zapłaty.

W linii Worldmaster jest kilka naprawdę godnych uwagi modeli. Miłośnicy vintage mają do wyboru na allegro zawsze kilkanaście pięknych, starych mechanicznych zegarków tej serii, o stylowej ponadczasowej linii. Wielbiciele klasyki znajdą na pewno coś dla siebie w bogatej kolekcji Worldmaster od zegarków eleganckich, o subtelnej klasycznej linii, po sportowe. Mnie najbardziej podobał się duży Atlantic Worldmaster Valjoux w limitowanej edycji z okazji 120-lecia firmy. Model ref.55866.41.21 z białą tarczą i dwoma czarnymi małymi tarczami chronografu łączy w wyglądzie elegancję i sportową dynamikę. To chyba najładniejszy zegarek Atlantica, i jeden z ładniejszych  jaki widziałem.
Do dziś nie mogę sobie darować że „odpuściłem” ten zakup w pewnym krakowskim salonie, gdzie jeszcze był ten model, a ofertowa cena była bardzo atrakcyjna. Za trzy tygodnie pojawiła się w sklepach seria nielimitowana, i to w cenie prawie dwukrotnie wyższej.

Tak więc zrezygnowałem z tego zakupu, bo w relacji cena-jakość-marka nie wypada to najlepiej. Za 6-tys zł można jednak kupić zdecydowanie ciekawsze i bardziej prestiżowe zegarki. Ale ta wielka, masywna koperta ciągle zwracała moją uwagę, kiedy byłem w okolicach witryn Time Trend (dystrybutor Atlantica), więc poszedłem na kompromis czyli „budżetową” wersję kwarcową, w kopercie z nowej linii z bezelem z matowymi powłokami PVD.

Atlantic Worldmaster Chronograph Big Date

model ref: 55460.47.26

Kolekcja zegarków Atlantic obejmuje kilka serii modelowych – mechanicznych i kwarcowych. Strona firmowa na szwajcarskim adresie – ATLANTIC WATCH zawiera modele tu wspominane których nie znajdziemy na stronie polskiej – ATLANTIC Polska

W prestiżowej kolekcji Worldmaster, znajdziemy kilkanaście serii modelowych:
– Retro 1888
– Valjoux Chronograph
– Big Date
– Day Date
– Alarm
oraz kilka już bardziej „garniturowych” jak GMT, Art Deco, Classic czy Square.


Zegarek kupimy w przyzwoitej jakości granatowym, skóropodobnym pudełku z logo Atlantic. No, nie jest to drewniany box jak dla wersji limitowanych, ale jest całkiem elegancki i adekwatny do oferowanej zawartości. Zanim jednak więcej o tym modelu zegarka, kilka słów o samej marce ATLANTIC – bo pojawia się na Logolife po raz pierwszy. Opis historii firmy jest zaczerpnięty z ogólnych informacji udostępnianych przez działu PR firmy, i pochodzi z oficjalnej strony internetowej Atlantica.

„…Firma Atlantic powstała w Bettlach, koło Grenchen w Szwajcarii w roku 1888. Założycielem firmy był urodzony 26 marca 1845 roku Eduard Kummer, jeden z najznamienitszych twórców szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Doskonalił swoje rzemiosło podczas wielu lat czeladnikowania, w różnych krajach Europy. Powrócił w swoje rodzinne strony jako wykwalifikowany mistrz zegarmistrzowski. Mieszkańcy miasteczka Bettlach zauważyli ambicje przemysłowe Kummera i poparli powstanie okręgu przemysłowego, który stał się sercem szwajcarskiego zegarmistrzostwa.
Fantastyczna wizja utworzenia wysokiej jakości zegarmistrzostwa zaczęła nabierać kształtów, i w roku 1888 utworzono pierwszą manufakturę z 15-20 pracownikami. W kolejnych latach następował systematyczny rozwój firmy, by przed końcem wieku osiągnąć zatrudnienie 720 pracowników.

Początkowo firma produkowała części dla tak innych znanych wytwórców zegarków, jak choćby Longines czy Certina. Pierwsze zegarki o nazwie Atlantic ujrzały światło dzienne w 1932 roku, i były to jedne z pierwszych na świecie zegarków wodoszczelnych.

Kolejnym niezwykle istotnym wydarzeniem w historii firmy było wynalezienie mechanizmu szybkiego przesuwu datownika za pomocą koronki. Ten epokowy wynalazek, który możemy porównać do wynalezienia koronki w zegarkach przez firmę Patek Phillipe jest używany do dnia dzisiejszego przez wszystkich producentów zegarków na świecie. W ciągu 120 lat produkcji w firmie powstało wiele nowatorskich konstrukcji, jak np. tytanowy Nautilus wodoodporny do 1000 metrów czy też Midas – zegarek o niespotykanej odporności koperty i szkiełka na wszelkie zarysowania.

Od lat 50-tych datuje się popularność tej marki wśród polskiej klienteli. W latach 1965-1994 zegarki z logo Atlantic były zdecydowanym numerem jeden na polskim rynku...”

Obecnie marka Atlantic oferuje swoje zegarki w Polsce, Białorusi i Węgrzech. W Szwajcarii nie znalazłem tych zegarków w żadnym sklepie, (choć bardzo się starałem) ale w Polsce marka jest jak na razie doskonale rozpoznawalna i dość wysoko pozycjonowana. Myślę, że w wielu środowiskach jest bardziej ceniona i „poważana” niż Cerina, czy Tissot. Z zebranych informacji wszystko wskazuje na to, iż to dawny Zibi a obecnie Time Trend jest nie tylko dystrybutorem, ale i sporym udziałowcem marki o nazwie Atlantic, ale dla mnie to bez znaczenia – po prostu Worldmaster Big Date podoba mi się.

Zastanawia jednak fakt, iż właściwie firma sama skazuje popularną w Polsce markę na wymarcie, nie dbając o podtrzymanie tak doskonałego, wypracowanego przez lata wizerunku. Nie jest łatwo wypromować nową markę  (przykład zegarków Aztorin wprowadzanych przez siec Apart) wiec szkoda, że brak jakiejkolwiek promocji, czy akcji umacniających znajomość i postrzeganie marki sprawi, że obecni dwudziesto- trzydziesto- latkowie za kilka lat nie sięgną po Atlantica. Pokolenia, gdzie to pradziad miał, i ojciec miał powoli przestają być siłą nabywczą, te młodsze zapomną za chwile co to był Atlantic, mimo iż „Since 1888” i spokojnie można odebrać ten kawałek tortu  Certinie, Candino czy nawet Tissotowi.

Ma na to też wpływ nieco wygórowana cena w danym segmencie, oraz brak dostępności modeli, co znacznie utrudnia wybór i dobór zegarka. Spotkanie kilku różnych wersji Worldmastera Big Date w jednym punkcie sprzedaży jest niewykonalne, a chyba każdy przed zakupem chciałbym porównać jak one wyglądają. To trochę zniechęca, możemy coś kupić, a okaże się że w innym punkcie jest model który pasowałby nam bardziej. Przykładowo moja wersja 55460.47.26 wydawała się ciekawa, mam jednak wrażenie, iż najefektowniejsza z kolekcji to 55460.42.66 i pewnie zainteresowałaby mnie, ale gdzie ją można dostać ?

Kwarcowa wersja ma ten sam design co mechaniczna, a kosztuje sporo mniej. Nie ma duszy jak powie wielu, ale kupowałem go nie dla kunsztu mechanizmu, tylko dla wyglądu i gwarantowanej przez kwarcowy werk precyzji wskazań .

Dane techniczne:
Marka: Atlantic
Kolekcja : Worldmaster
Model : 55460.47.26
Seria: Worldmaster Big Date Chronograph

– mechanizm kwarcowy RONDA 5040B Swiss Made / godziny, minuty, sekundy, data
– koperta ze stali szlachetnej AISI – 316L
– szkło szafirowe  z jednostronnym anty-refleksem
– pasek 22 mm, skórzany z zapięciem motylkowym 20mm ze stali polerowanej i logo
– wodoszczelność 100 m

wymiary zegarka
:
– średnica koperty 44 mm / z koronką 48.6 mm / wysokość z uszami 51,3 mm.
– szkiełko 37,8 mm
– grubość zegarka 13,5 mm
– wodoszczelność: 10ATM (100m)
– waga zegarka z paskiem 104 g

inne:
– stoper 1/10 s do 30 min
– duży, dwucyfrowy czytelny datownik na 12-tej
– koronka z logo firmy
– wskazówki stalowe, indeksy stalowe naklejane z elementami fluorescencyjnymi Super-LumiNova
– bezel z matową powłoką PVD i białymi oznaczeniami

Atlantic Worldmaster Chronograph Big Date

wymiary zegarka: średnica koperty 44 mm / z koronką 48.6 mm / wysokość z uszami 51,3 mm.
szkiełko 37,8 mm / grubość zegarka 13,5 mm
wodoszczelność: 10ATM (100m)
waga zegarka z paskiem 104 g

Mechanizm zegarka, to znany i często stosowany w tego typu chronografach werk produkcji szwajcarskiej – Ronda 5040B z komplikacjami daty i chronografu. Mechanizm cechuje 13 kamieni, złocone styki, i duża energooszczędność. Bateria typu 395 /SR 927 SW wystarcza na 54 miesiące pracy, gwarantując dokładnosc wskazań nie gorszą niżi +20 / -10 s/miesiąc. Dokładna specyfikacja techniczna oraz instrukcja obsługi dla mechanizmu jest udostępniona przez producenta na stronie www specyfikacja RONDA 5040.B

Koperta
, wykonana ze stali 316L satynowana i polerowana na krawędziach uszu. Potężny kawał stali, jest duża, ciężka i masywna. Surowa, ale klasyczna i piękna. Model produkowany od początku 2009 ma wprowadzonych z biegiem czasu kilka drobnych zmian. Są to zauważalne różnice pomiędzy modelami z lat 2009 i 2010.

Model 2009 – numer referencyjny – 55460.41.xx
– pierścień (bezel) stalowy, gładki, polerowany
– skala tachymetru na wewnętrznym ukośnym pierścieniu wokół tarczy
– na tarczy logo marki w postaci cyrkla umieszczone na godz.12-tej nad datą

Modele 2010 – numer referencyjny – 55460.42.xx  oraz  55460.47.xx
– 55460.42.xx bezel ze stali z grawerowaną skalą tachymetru
– 55460.47.xx bezel ze stali pokrytej czarnym matowym PVD, z grawerowana skalą tachymetru
– na tarczy na godz. 12-tej cyfry nad datą, a logo marki w postaci cyrkla umieszczone jest na godz.4-tej

Modele z indeksem 55465 – to modele na bransolecie. Dalej w oznaczeniach istnieje podobna zależność jak przy zegarkach na pasku.

1. Worldmaster Big Date – bezel wykonany ze stali 316L i pokryty czarną matową powłoką PVD. Po wygrawerowaniu skali wyżłobienia pokryte są białym kolorem farby.

2. Worldmaster Big Date – koperta szczotkowana i polerowana

3. Worldmaster Big Date – szczotkowana stal 316L i ceramiczny bezel

Zegarek mimo dużego rozmiaru, ma dobrze wyprofilowaną kopertę – i doskonale leży na ręce, choć waga nie pozostaje niezauważona. Koronka  jest polerowana, sygnowana logo marki. Przyciski chronografu delikatne, powiedziałbym subtelne, bez awangardowych kształtów, kolorów i rozmiarów jak w Certinie czy w Edoxie WRC gdzie są głównym magnesem ściągającym wzrok. Podwójnie uszczelniany dekiel, płaski, z napisem Atlantic. Widziałem ładniejsze dekielki, ale tu wszystko jest proste i klasyczne. Szkło szafirowe, z jednostronną powłoką antyrefleksyjną.

Tarcza matowa, biała, choć w zetknięciu z bielą datownika okazuje się, że ma lekki odcień ecru. Małe tarcze chronografu maja mikroskopijny uskok poniżej poziomu tarczy głównej, wykończony delikatnym błyszczącym pierścieniem. Indeksy i cyfry 3, 6, 9 i 12 stalowe naklejane i pokryte masą Super LumiNova. Wszystkie znaki na tarczy jak oznaczenia sekund, czy skale chronografu są naniesione czarną farbą, tak jak i napisy: Atlantic – Since 1888 oraz Worldmaster.
Datownik
duży, biały, podwójny z chromowaną ramką wokół okienka. Na tarczy umieszczono jeszcze w okolicach godz.4-tej charakterystyczne logo Atlantic – litera A w  formie cyrkla. To trochę dziwne, dotychczas logo zawsze było na górze cyferblatu – na godzinie 12-tej lub pod nią. Tu mały minus dla designera, jednak tarcza jest przeładowana, chyba już wolałbym nie mieć tego datownika, lepiej też wyglądała wersja starsza tarczy, gdzie „logo cyrkiel” były na indeksie godziny 12-tej. No ale jeszcze gorzej jest w modelu „day date” – tam te dwa małe okienka wyglądają na tarczy beznadziejnie.
Całość uatrakcyjnia i dodaje sportowego charakteru a może i charyzmy czarny, matowy bezel.  Oznaczenia skali tachymetru są grawerowane i pokryte biała farbą. Wykończenie PVD (Phisical Vapour Deposition) to metoda naparowywania próżniowego, stworzona przez NASA w Stanach Zjednoczonych. Powłoką PVD pokrywa się statki kosmiczne, by wracając na Ziemię nie spaliły się w atmosferze. Technologia ta polega na osadzaniu w próżni azotanu cyrkonu, który sprawia, że powierzchnia staje się niezwykle twarda i odporna na zarysowania oraz otarcia. Powłoki wykonane w tej technologii są gwarantem wysokiej trwałości.

`
1. Worldmaster Big Date – Super Luminowa na indeksach, cyfrach i wskazówkach

2. Worldmaster Big Date – wysokiej jakości pasek z zapięciem typu „motyl”

Pasek – bardzo solidny, gruby (3-7 mm) z prawdziwej cielącej skóry, w tym modelu czarny szyty białym ściegiem. Niestety tak solidny pasek – zakończony jest zupełnie nieprzemyślanymi i źle dobranymi klamrami, o niskiej jakości. Jak słyszałem od sprzedawców – wielu klientów na to narzeka.  Ta tradycyjna klamra zupełnie nie pasuje do takiego grubego paska, bolec jest za cienki i za krótki, co prawie uniemożliwia zapięcie paska. Tak jakby nie można zamówić u Hirscha – chyba jedne z najlepszych. W nowych modelach jest klamra typu motyl, ale jest to produkt niskiej klasy, zupełnie nie adekwatnej do zegarka i jego ceny. Moja rozpina się często sama, ma ewidentną wadę fabryczną – a to nie powinno się trafić z zegarkiem w tej cenie. Poza tym ma fatalny kształt – jest źle wyprofilowana, przez co nie układa się odpowiednio na nadgarstku, a wystające daleko na boki przyciski blokady wrzynają się w skórę. Mam kilka pasków o zdecydowanie lepszym zapięciu, a w końcu nie jest to zegarek za 500 zł, i oczekiwałbym tu lepszej jakości akcesoriów. Niestety musiałem albo wysłać cały zegarek do serwisu na wymianę zapięcia ( a i tak byłoby nie OK bo ta klamra i ta grubość paska układają się fatalnie), albo nabyć nowy pasek ( a musi być solidny i gruby – a to nie jest takie proste i tanie ), albo… ( i to zrobiłem ) zrezygnować z motyla, kupić za parę zł u zegarmistrza klamerkę Hirscha i założyć do oryginalnego paska. Tu minus dla firmy – tak być nie powinno, jeśli ustalone są takie ceny na te modele.

edit- styczeń 2011

w okolicach 20 stycznia zegarek  zatrzymał się. Dokonał tego dwukrotnie w czasie doby – potem przez kolejne dni szedł dobrze, ale coś w nim grzechotało więc postanowiłem wysłać do serwisu. Poszedł 24. 01. dzwonie do serwisu 2.02 – zegarek ma być dopiero wysłany dalej – do zegarmistrza który naprawia… już mi skóra cierpnie, ile to potrwa. Zobaczymy co dalej.

cdn…

 

Worldmaster Big Date Chronograph

1. Worldmaster Big Date ref. 55460.47

2. Worldmaster Big Date na nadgarstku 17,5 cm

3.

4. ATLANTIC Worldmaster Big Date ref. 55460.47.26

5.

Reklamy

3 thoughts on “Atlantic Worldmaster Big Date Chrono

  • W całości zgadzam się ze świetną recenzją i komentarzem oraz opisem tego modelu.
   Piszę ponieważ od dwóch lat posiadam identyczny tylko z czarną tarczą (takie wolę, wyglądają chyba bardziej sportowo ale to rzecz gustu)
   Dokładność zegarka jest imponująca, korektą przeprowadzam tylko przy zmianie czasu z letniego na zimowy i odwrotnie.
   Wykonanie i wygląd rewelacyjne ale co ciekawe miałem identyczny problem z odpinającą się klamrą „buterfly”.
   Po zgłoszeniu reklamacji otrzymałem nową wraz z nowym paskiem, niestety ta też się odpinała przy
   każdym „głębszym” zgięciu nadgarstka. Jedyną radą był zakup klamry o innej konstrukcji zatrzasku (allegro koszt ok. 100PLN) ale się opłaciło.
   Oryginalny pasek (teraz mam dwa, jeden jeszcze nie rozpakowany) bardzo dobrze pasuje do zegarka tej wielkości. Również posiadam kilka pasków (Hirsch z otworami, Diloy, Pattini – niestety za gruby i za twardy)
   Hirscha używam z oryginalną klamerką natomiast identyczny Diloy (taki sam a cztery razy tańszy) ładnie wygląda z „motylkiem”
   Ogólnie cały zestaw rewelacja……za te pieniądze.
   Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s