Home

Nie mam zwyczaju kupowania używanych rzeczy, no ale kiedyś ten pierwszy raz musiał nastąpić – chciałem zaspokoić swój kaprys na Aviatora – a w tym modelu design tarczy pasował mi wyjątkowo – no ale 300$ za rosyjski zegarek nie miałem ochoty płacić.

AVIATOR automatic ref. 2416-1025530

Aviator automatic 2416-1025530 to model który pojawia się po raz pierwszy w katalogach producenta – firmy VOLMAX  -na rok 2006. Nadal znajduje się w ofercie producenta, i jest również w katalogu 2009. Model ma kilka odmian – różnice są widoczne głównie w wyglądzie tarczy, jest tez wersja czarna PVD, oraz uwieńczenie kolekcji – na mechanizmie ETA. Można je znaleźć w licznych sklepach internetowych specjalizujących się w rosyjskich zegarkach. Katalogowa cena w zależności od sklepu wynosi 250-270EU,  albo 310-340 $ ewentualnie około 1200PLN. Pozostaje problem dostępności – bo często to tylko „wisząca” w internecie oferta, bez pokrycia w towarze. Ja  za używany zapłaciłem nieco mniej, a biorąc pod uwagę bardzo dobry stan – zakup należy zaliczyć do udanych i atrakcyjnych.

Aviator Automatic 2416B - foto by Krzysztof Jot

Zegarek mechaniczny z mechanizmem automatycznym Vostok 2416B.
To mechanizm na 31 rubinowych kamieniach, znany, popularny, w miarę trwały, solidny i dokładny.
– kaliber: 2416B (średnica 24 mm /wysokość  5,7 mm)
– kamienie: 31
– centralna sekunda
– funkcje: godziny, minuty, sekundy
– mechanizm „shock-resistance balans”
– częstotliwość: 19800 vph
– rezerwa chodu minimum 32 h
– dokładność: -10 /+30s /24h

Zegarek wygodnie leży na ręce. Koperta ze stali szlachetnej polerowanej o średnicy 44 mm to właściwie obecny standard zegarków nawet garniturowych, o „wielkim zegarku” to teraz można mówić  jak ma ponad 45mm.

Wielkość zegarka: średnica: 44mm bez koronki / 52mm z uszami
szkiełko średnicy 38mm
grubość zegarka 12,5mm / pasek 22 mm

wodoszczelność: 10ATM (100m)

Szkło mineralne płaskie. Tarcza czarna, matowa, cyfry 6, 9, 12 oraz indeksy pozostałych godzin pokryte grubą wypukłą warstwą farby – mocno świecące. Wskazówki stalowe, też wypełnione farbą luminescencyjną – ale świecą słabiej niż cyfry, choć wydaje się, że powinno być odwrotnie. Datownik umieszczono na godz.3, efektowny centralny sekundnik koloru czerwonego – to wszystko nadaje zegarkowi rasowy mocny wygląd. Koronka zegarka jest zakręcana i sygnowana logo – literą A. Dekiel pełny zakręcany. Pasek skórzany o szerokości 22mm.

Pierwsze oględziny zegarka i sprawdzenie chodu wskazuje na poprawna pracę mechanizmu mieszczącą się w granicach normy – myślę, że powinienem być usatysfakcjonowany z zakupu.

Aviator automatic 2416-1025530  – nabytek jeszcze ciepły, dużo więcej o nim nie napiszę – ale, dla fanów logo AVIATOR – jeszcze kilka zdjęć:


Aviator automatic 2416 – v.2:

Co mogę powiedzieć po kilku miesiącach posiadania. Zegarek mimo słusznych rozmiarów i mojego 17cm nadgarstka nosi się bardzo wygodnie – nie przeszkadza, nie wadzi, choć ja lubię duże zegarki i jestem przyzwyczajony do takich rozmiarów. Aviator świetnie układa się na przegubie. Zamieniłem teleskopy na solidniejsze, bo te z którymi go kupiłem zegarmistrz wyjmował bezproblemowo ręką, co przy słusznej wadze zegarka (około 100g) mogło grozić jego przypadkowym „wypięciem” się z teleskopu i upadkiem.

Mechanizm 2416B sprawuje się w eksploatacji bardzo dobrze. Instrukcja zezwala w razie konieczności na nakręcanie ręczne poprzez koronkę (około 25 – 30 obrotów koronką). Nie ma stop sekundy, ale da się z tym żyć. Datę zmienia się przesuwając wskazówki, a przy ustawianiu o kilka dni można to przyspieszyć przestawiając wskazówki w obszarze zakresu 0.30 – 20.00 – 0.30 czyli przesuwamy wskazówki do przodu na godzinę 0.30 i cofamy do 20.00 i znowu do 0.30. Następuje wtedy przeskok daty. Czynność powtarzamy do uzyskania odpowiedniego wskazania w okienku datownika, i wtedy ustawiamy czas wg wskazań. Należy oczywiście pamiętać o zakręceniu koronki, to warunek utrzymania wodoszczelności.

Przeskok datownika następuje w ostatniej minucie przed godziną 24. To cieszy, bo mam zegarki gdzie data „przewija się” nawet do godziny 2-giej. Podczas noszenia, zegarek wydaje charakterystyczny dźwięk wahnika – ale to dźwięk ledwie słyszalny, subtelny i bardzo delikatny. Nawet to mnie zaskoczyło – wprawdzie to pierwszy mechanik w szufladzie pełnej kwarcu – ale słyszałem o irytujących dźwiękach automatu generowanych przez werki o zdecydowanie bardziej szlachetnym rodowodzie.

Co do dokładności pomiaru czasu to jest akceptowalna, ale wymaga regulacji. Aktualnie jakieś plus 15 do 20 sekund na dobę wymagać będzie jednak w niedalekiej przyszłości ingerencji zegarmistrza. Ja lubię precyzję. Ze wstępnych rozmów ze specem w zegarkowym fachu – doprowadzenie do stanu nieomal perfekcyjnego, a przynajmniej bardzo dokładnego chodu nie powinno być problemem. Zegarek został sprawdzony na wibrografie, pracuje bardzo równo, będzie wymagał tylko regulacji.

PS.  25.01.2010
Po regulacji Aviatora średnia wartość dokładności chodu wynosi + 3 s/24h !! Tak wykazuje wibrograf, tak wynika również z pomiaru gdzie jako punkt odniesienia użyłem zegara sterowanego radiem. W okresie 21 dni zegarek cały czas noszony na ręku, nakręcany rotorem, 5 razy odłożony na kilka godzin –  wykazał odchyłkę +61 sekund.
Przy okazji regulacji wymieniłem też szkiełko na nowe. Stare miało jakieś mikro wgniecenia i źle działało to na moje odczucia estetyczne. Solidne, grube, mineralne szkło dobrze mu zrobiło. Zegarek jeszcze wyładniał – nowe, idealnie czyste szkło podniosło kontrast tarczy – wygląda teraz doskonale.

Tak więc Aviator dorobił się statusu “ulubiony” :)  – jest prawie non stop na nadgarstku. Inne zegarki zupełnie zapomniane leżą w szufladzie.


Reklamy

One thought on “Aviator Automatic

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s