Home

Zupełnie przypadkiem i na czas krótki pojawił się w mojej szufladzie zegarek z logo BMW. Nie jestem ani fanem samochodów tej marki – choć X6 chętnie przygarnę i postawię na podjeździe, nie jestem tez zwolennikiem tego typu produktu – bo zegarek jest ewidentną repliką ?, czy nawet powiedziałbym podróbką? – choć tu szukałbym innego nazewnictwa. Wprawdzie producent samochodów BMW firmuje swym logo pewne linie odzieży, galanterii skórzanej, akcesoriów jak pióra, okulary itp. dodatki czy właśnie zegarki. W oryginałach są to głównie sportowe modele kwarcowe i mechaniczne, dość solidnej jakości w cenach od pięciuset do nawet kilku tysięcy dolarów. Najdroższy zegarek jaki znalazłem w internetowej ofercie z logo BMW kosztował 3500$. No ale replica to coś, co ma odpowiednika w oryginale. Ten zegarek nie ma, ba widziałem absolutnie identyczny model, ale z logo Alfa Romeo w miejsce BMW. I nawet powiem, że wygląda trochę lepiej. Znaczek Alfy w kółku jest jak mała czwarta tarcza na cyferblacie,  i całość lepiej się. Czyli tak naprawdę – to nie replica, lecz Chiński zegarek z logo BMW. Gadżet reklamowy dla fanów marki.


Sea-Gull BMW MultiData Automatic

Replica, czy jak inni powiedzą „fake watch”  a w ty wypadku  ” zegarek reklamówka „ BMW  – MultiData Automatic która przywędrowała do mnie, to wydatek około 50 EU. Mimo, że podobnych produktów jest na rynku tysiące – ten, z racji mechanizmu – można zaliczyć do zegarków, a ja uszczęśliwię czytelników podstawowymi danymi technicznymi, i zdjęciami. Stal jest wdzięcznym materiałem w fotografii, światło może tu zdziałać wiele – więc mam całe mnóstwo mniej i bardziej udanych zdjęć zegarka – który na taką sesję chyba nie zasługuje.

BMW Multidata Automatic Watch - foto KJot

No i dalej, mimo że to nie jest odpowiednie słowo w tym przypadku –  umownie nazywam go replica.

Pierwsze. Dylematy moralne i kwestie etyczne – kupujemy towar podrabiany. Ale nawet czołowe postaci z pierwszych stron gazet bywają przyłapane z nieoryginalnym produktem, a w tym wypadku myślę, że szkodliwość społeczna czynu jest jeszcze mniejsza. Grupa odbiorców – też raczej nie jest to klient na szwajcarskie Valjoux 7750. To raczej młodzi ludzie, właściciele BMW modeli E30 /E36 no może jeszcze E28 i E34. Aczkolwiek życie lubi zaskakiwać, więc nieuniknione jest – zwłaszcza w naszym kraju – spotkanie tego zegarka na dumnym nadgarstku właściciela modelu E60 i to w full opcji. Zakładam jednak, że pewne granice przyzwoitości są, i w limuzynie serii 7-dem ten zegarek nie będzie się woził, chyba że dostanie go w prezencie Pan Etatowy Kierowca.

BMW Multidata Automatic Watch - foto KJot

BMW Multidata Automatic Watch - foto KJot
BMW Multidata Automatic Watch - foto KJot


Drugie
. Czyli solidność wskazań czasu. I tu miła niespodzianka. W tym modelu znalazł się doskonały chiński mechanizm Sea-Gull ST16, a spece zegarkowi powinni słyszeć o koligacjach rodzinnych tego mechanizmu i szwajcarskiego Claro888. Mechanizm ST16 to niezawodny azjatycki koń roboczy nie ustępujący jakością szwajcarskiemu odpowiednikowi – w dodatku opracowany przez Sea-Gull przed Claro – i jak wskazują dowody właśnie Szwajcarzy duży procent Claro888 składają w Chinach. Technicznie, to mechanizm bazujący na Miyocie z systemem naciągu Seiko.

BMW Multidata Automatic Watch - foto KJot


Budowa.
Mechanizm Sea-Gull
ST16. Naciąg automatyczny, stop sekunda. Koperta stalowa, polerowana i szczotkowana, bransoleta stalowa z pełnych ogniw, również wykończona elementami polerowanymi i szczotkowanymi.
Tarcza czarna, gładka z małymi tarczami posiadającymi wzór zmniejszających się okręgów. Cyfry godzin stalowe, polerowane, wskazówki wypełnione luminowa, świecące. Sekundnik czerwony. Małe tarcze na cyferblacie to nie wskazanie chronografu, ale multikalendarza.
Na 9-tej dni tygodnia, na 3-ciej miesiące, na 6-tej doba 12/24. Okienko daty (dnia) na 4.30. Kopertę wieńczy całkiem wygodna koronka i dwa przyciski sterujące funkcjami multikalendarza. Górny zakończony jest efektownym czerwonym kropkiem – ładne to, czy brzydkie – trudno powiedzieć :) Dodaje sportowego charakteru, no i cieszy posiadacza, bo taki sam ‚czerwony kropek”  jest np. w Certinie  DS Podium.
Koronka w pozycji 1 przestawia datownik, w 2 – funkcja stop sekunda.

Zwracam uwagę na inspiracje – przycisk jak w Certinie, pierścień na bezelu – Omega Speedmaster Pro, skrzyżowane wskazówki jak TagHeuer. Tyle dobra w jednym zegarku :). Ale wykonanie całkiem przyzwoite, niezła dbałość o wykończenie i detale –  patrz zdjęcia poniżej.

BMW Multidata Automatic Watch - foto KJot

Wymiary zegarka: średnica koperty 42,5 mm / z koronką 45,5 mm / wysokość z uszami 49,0 mm.
bezel 40,0 mm / Szkiełko 33,8 mm.
grubość zegarka 13 mm / bransoleta w uszach 20 mm, zapięcie 18 mm
wodoszczelność:  no, nie radzę… :)

.

BMW Multidata Automatic Watch - foto Krzysztof Jot 2010
Co więcej ? No więc zegarek cyka bardzo ładnie. Wahnik kołysze się cichutko, a podczas pierwszej doby po wyjęciu z pudełka zegarek (jest stop sekunda) wystartowany razem z zegarem sterowanym radiem, wykazał rozbieżność +1 sekunda ! Znam zacniejsze marki mające zdecydowanie większe problemy z dokładnością wskazań. To solidny mechanizm Sea-Gull jest najmocniejsza stroną tego zegarka. Stal i polerka pewnie dość szybko uwidocznią pierwsze oznaki taniej repliki, mechanizm – należycie konserwowany i serwisowany może chodzić doskonale przez wiele lat.

Największy zarzut w kierunku tego zegarka, to nie tyle logo BMW, co napis na wahniku „swiss made 25 jewels” . Bo to już ewidentna wioska. W moich oczach właśnie to obniża jego wartość. Bez tego logo, z dumnym napisem na mechanizmie Sea-Gull byłby wart 50 EU w każdym cencie. Na pewno jest to lepszy wybór, niż całe mnóstwo średniej klasy kwarcowych zegarków. Jednak to zegarek z trybikami, a to już inna kategoria czasomierzy. Mechanizm ST16 wygląda dużo solidniej i jest ładniej wykończony niż mechanizmy Miyota w drożej sprzedawanych w Polsce markach jak Jacques Lemans czy Timex.

Ponieważ jestem perfekcjonistą i lubię ładne solidne gadżety – muszę  jednak uprzedzić, że mimo wielu pozytywów jakie napisałem pod adresem tego zegarka,  ten produkt nie powala na kolana. Ja zauważam  natychmiast różnicę w jakości – no jest coś takiego – widzę to po błysku stali, po szlifie, po drobnych elementach jak jakości lakieru na wskazówkach.  Widać tą taniość choć nie tandetę, biorąc ten zegarek do ręki razem z podobnymi w wyglądzie modelami jak  Tissot V8, Doxa Troffeo, Candino czy Certina DS.
Ale, powiedzmy sobie szczerze –  200-300 zł to nie 1500-1800 zł.

Na końcu pojawia się wyjątkowo ponadnormatywna ilość zdjęć – najpierw nadgarstek dla myślących o zakupie, i jeszcze kilka  – dla zdecydowanych fanów marki.

Tak to wygląda na nadgarstku:

BMW Multidata Automatic Watch - foto Krzysztof Jot 2010
BMW Multidata Automatic Watch - foto Krzysztof Jot 2010

BMW Multidata Automatic Watch - foto Krzysztof Jot 2010

A tu jeszcze dla tych co to do zegarka mają dopasowane na każdy dzień i odpowiednie auto…


BMW Multidata Automatic Watch - foto Krzysztof Jot 2010

I tyle o zegarku BMW, w drodze zegarek łudząco podobny do Portugalczyka IWC – czyli PARNIS Chronographe.  Ale o nim za jakiś czas…

Reklamy

4 thoughts on “Sea-Gull MultiData BMW Watch

  1. Styl totalnie jak auta BMW. Rzeczywiście wygląda dosyć surowo, ale to nie jest wadą. Cena jest w miarę normalna i myślę, że znajdzie sporo nabywców.

  2. Ten mechanizm to jedna awaria. Poczytajcie Chinawatches. Z jednej strony niemal orgazmy na jego temat, a z drugiej z dzicienną szczerością opisywane typwe – dyskwalifikujące wady tego szmelcu.
    Wątpie by miało to cokolwiek wspólnego z BMW. A jeśli nie to PODRÓBA zwykła i wstyd.

  3. Zegarek faktycznie wygląda dość tanio, ale z drugiej strony nadaje mu to odrobinę charakterystycznego dla BMW surowego stylu. Jednak nie da się ukryć, że jak na zegarek z takim mechanizmem i sygnowany tak popularną marką cena jest bardzo okazyjna.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s