Home

Czytnik kart pamięci jest dziś niezbędnym gadżetem dla posiadaczy aparatów cyfrowych, odtwarzaczy MP3 i innych urządzeń zapisujących dane na kartach pamięci. Po podłączeniu do komputera (MS Windows / MacOS) czytnik pojawia się jako kolejne dyski. Kart można używać jako pojemnej dyskietki, formatować, kasować, kopiować, itp. Można również przenosić dane pomiędzy kartami.
Dla fotografa czytnik kart pamięci to wyposażenie podstawowe. Nie ma znaczenia czy zewnętrzny przenośny, czy wbudowany – ważne, aby nie był wąskim gardłem wpływającym na znaczne straty czasu w pracy podczas zgrywania zdjęć na dysk komputera.

Można oczywiście zgrać dane bezpośrednio z karty umieszczonej w slocie body, ale dla fotoreportera mającego mało czasu i materiał zdjęciowy na kilku pojemnych kartach, taka opcja zupełnie nie jest brana pod uwagą. Szybki i wygodny czytnik to rzecz niezbędna. Mam kilka takich urządzeń – są wśród nich małe, ładne, aluminiowe czytniki z kosmicznymi błękitnymi diodami (np.Trust) wyglądające niezwykle profesjonalnie – cóż, kiedy od czasu przejścia na karty o pojemnościach większych niż 1-2BG stały się zupełnie nieprzydatne w pracy. Obecne lustrzanki cyfrowe generują duże pliki, a zgranie zdjęć z cztero czy ośmiogigowej karty przy standardowym, wolnym czytniku może trwać od kilkunastu do nawet 20-30 minut.

sandisk reader

Szukałem urządzenia małego, mobilnego, które zawsze może być w torbie z laptopem i koniecznie obsługującego format kart CF – CompactFlash. Biorąc też pod uwagę uniwersalność podłączenia – opcja szybkiego USB 2.0 została potraktowana jako optymalna.
Oczywiście złącza FireWire pozwalają uzyskać znacznie większe prędkości przesyłu danych – ale… ale nie każdy laptop czy komputer ma takie złącza, są dość drogie – a nie ma sensu stosowania ultra szybkiego czytnika jeśli mamy nieco starsze karty do 30MB/s – bo i tak nic to nie zmieni. Mnie uskładało się już sporo kart poprzednich generacji. Najnowsze, ultraszybkie karty są niezbędne w kamerach, w aparatach fotograficznych niekoniecznie. Mnie nie udało się zbyt często zapełnić bufora D3 a nawet D300 z kartami SanDisk Extreme III 30MB/s  i to przy maksymalnych szybkościach 8-10kl/s.
Należy też pamiętać, że wydajność czytnika w realnych warunkach zależy nie tylko od używanych kart pamięci – liczy się też ogólna wydajność komputera, a zwłaszcza zastosowanych kontrolerów magistral USB. Często istotny wpływ na szybkość „zrzutu” ma wydajności zastosowanych dysków twardych – chociaż nowe dyski twarde zapewniają wystarczającą prędkość zapisu danych, to starsze modele, często wykorzystywane właśnie jako „magazyn” mogą stać się wąskim gardłem.
Jednym słowem musiałem coś kupić szybszego, uniwersalnego, no i w rozsądnej cenie. Niewiele jest tego typu urządzeń na rynku – wybrałem najpierw SanDisk Extreme USB 2.0. Kiedy częste wyjazdy stwarzały zagrożenie, że uda mi się gdzieś zostawić lub zgubić czytnik, co byłoby katastrofą na którą nie mogłem sobie pozwolić, kupiłem drugi – miał być Lexar bo mały i wygodny, ale akuratnie nie był dostępny – kupiłem wiec SanDisk All-in-One Multi Card Reader.

SanDisk Extreme® 2.0 USB

SanDisk ImageMate ® All-in-One USB 2.0

SanDisk to oprócz Lexar
a to najbardziej znany, a zarazem uznany producent kart pamięci na świecie. Zawodowi fotografowie używają w zasadzie najczęściej kart jednej z tych dwóch marek. Ta amerykańska firma jest liderem w konstruowaniu autorskich rozwiązań w dziedzinie pamięci FLASH. Posiadanie kart SanDisk jest również gwarancją pełnej kompatybilności z aparatem. Nie ma tu obawy, że karta nie będzie chciała współpracować z którymś modelem.
Firmę SanDisk założył w 1988 światowy autorytet w dziedzinie technologii pamięci nieulotnej Dr. Eli Harrari. Już w listopadzie 1995 roku firma zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie elektronicznej. Główna siedziba firmy znajduje się w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia, natomiast fabryki oraz biura sprzedaży oraz ośrodki badawczo-rozwojowe znajdują się na całym świecie. Obecnie firma SanDisk zatrudnia ponad 900 osób we wszystkich swoich oddziałach.SanDisk Extreme USB 2.0 – model: SDDRX3-3IN1-902 to kompletne rozwiązanie przydatne dla fotografów. Jego wydajność – szybkość sekwencyjnego odczytu i zapisu na poziomie 18 MB/s przekracza poziom wymagany nawet przez zaawansowanych entuzjastów fotografii. Dostępne są dwa gniazda umożliwiają obsługę kart CF (Type I i II), SD i MS PRO Duo. Mnie właściwie interesuje tylko CF. Połączenie USB 2.0 umożliwia podłączenie czytnika do komputerów z systemem Windows oraz MAC. Urządzenie Plug-and-Play działa zaraz po podłączeniu i nie wymaga ani sterowników, ani zewnętrznego źródła zasilania.
Dane producenta:
Szybkość odczytu i zapisu
18 MB/s dla kart CF/SD oraz
16 MB/s dla kart MS PRO Duo przy użyciu technologii ESP
– Hi Speed USB 2.0.
– Kabel USB w zestawie.
– Plug & Play.
– Kompatybilność: MS Windows /Mac OS

SanDisk ImageMate All in One 2.0 USBmodel: SDDR-199-E20 to najwyższej klasy czytnik kart pamięci. Współpracuje ze wszystkimi popularnymi typami kart pamięci bez potrzeby używania adaptera. Pozwala na szybkie, łatwe i bezpieczne przenoszenie plików do komputera. Jest to jeden z najszybszych dostępnych czytników USB 2.0, Producent deklaruje, że maksymalna szybkość przesyłania danych wynosi aż 34 MB/sek.

Do małego, płaskiego czytnika dołączona jest metalowa podstawka. Magnetyczne połączenie umożliwia łatwe odłączenie czytnika i włożenie go do torby z notebookiem. Ja zostawiłem podstawkę w pudełku – zupełnie o niej zapomniałem. Nie wiem, czy ktoś stawia czytnik na tej podstawce – połączeniowy kabel USB nawet cienki i miękki jest w stanie przewrócić tą dość lekką i niestabilną konstrukcję – ani to wygodne, ani przydatne. No ale jest – zupełnie zbędny dodatek. Wolałbym podklejenie antypoślizgową gumą.
Jest też na obudowie na górze czytnika specjalny przycisk transferu, pozwalający automatycznie uruchomić ulubioną aplikację czy stronę internetową podczas przenoszenia lub edycji plików. Też nie używam.
Dane producenta:

– Szybkość przesyłania danych do 34 MB/sek.
– Przycisk uruchamiający ulubioną aplikację.
– Hi Speed USB 2.0.
– Kabel USB w zestawie.
– Plug & Play.
– Kompatybilność: MS Windows /Mac OS
– Płaska obudowa
Obsługiwane formaty kart (bez potrzeby używania adaptera):
* SD, SDHC
* miniSD, miniSDHC
* microSD, microSDHC
* MMC
* MMCplus
* MMCmobile
* RS-MMC
* Memory Stick
* Memory Stick PRO
* Memory Stick Duo
* Memory Stick PRO Duo
* Memory Stick PRO-HG Duo
* xD
* xD Typ M
* xD Typ M+
* xD Typ H
* CompactFlash

Jak sprawują się czytniki w działaniu. Przeprowadziłem krótki test na szybkość zrzutu – bo tak tylko eksploatuje czytniki, jakoś nigdy nic nie zapisywałem na kartach.
Warunki techniczne testu.
– karta 4GB SanDisk Extreme III /30MB/s
– na karcie 90 zdjęć RAW+JPG czyli 180 plików dających razem 1,03 GB
– Windows XP PRO

Wyniki zgrania 1,03 GB danych na dysk:
– czytnik SanDisk Extreme 2.0 USB Leader  -w sekundach:  71’18
– czytnik SanDisk ImageMate 2.0 USB All in One – w sekundach: 53’84

Oba czytniki eksploatowane są często, również w ciężkich warunkach – duże upały po 35 stopni w cieniu, jak i zimne pomieszczenia o temperaturze w okolicach zera. Raz jest sucho i kurz, innym razem leje deszcz, jest parno, mokro i wilgotno. Przez ten czas nigdy nie było problemów z urządzeniami, wykrywa je każdy komputer i laptop. Plastikowe obudowy łatwo się rysują, ale są mocne, odporne na drobne uderzenia i upadki. Większych nie zaliczyły, bo staram się uważać na swój sprzęt. Nie widać pęknięć, nic się nie rozkleja, nic nie trzeszczy. All-in-One wygląda, i jest znacznie delikatniejszy od swojego poprzednika, modelu Extreme który ma zwartą kompaktową i wygodna obudowę, podklejoną antypoślizgowa gumą. Jego budowa wzbudza dużo lepsze zaufanie niż płaska i cienka All-In-One, ale jak na razie ta druga również sprawuje się bez zarzutu. Osobiście jednak wolę model Extreme – wydaje się solidniejszy i odporniejszy na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Szkoda, że jest jednak nieco wolniejszy od swojego następcy. Extreme częściej jest w torbie z laptopem, nowszy All-In-One częściej eksploatuje w studio.

sandisk reader

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s