Home

Dziś urządzenia niezbędne, aby zapewnić dostateczną ilość energii – w moim przypadku, dla sprzętu foto – czyli ładowarki procesorowe. Przez lata „dorobiłem” się kilku ładowarek – w tym BC-900 (IC8800) i BC-700 z wyświetlaczem LCD – modele często polecane na forach tematycznych i uznawane za jedne z najlepszych. Różnica pomiędzy serią 700 a 900 to możliwość ustawienia większego maksymalnego prądu ładowania – to wszystko.

akku00

Skupmy się więc na BC-900 /IC8800 – to ten sam produkt, ale różne oznaczenia w zależności od namalowanego logi marki handlowej.

Technoline iCharger BC-900 / BC-700 – najlepsza ?

Ładowarka BC-900 posiada cztery niezależne obwody umożliwiające jednocześnie inny rodzaj pracy w każdej z czterech komór. Proces ładowania jest kontrolowany przez mikroprocesor (ujemna delta V) niezależnie dla każdego kanału – toteż każde z ogniw może być innego typu i inaczej ładowane. Mikroprocesor dba też o bezpieczeństwo, kontroluje on pracę czujnika temperatury – ładowanie jest przerywane jeśli temperatura ogniwa przekroczy 53 °C. Dla każdego kanału można wybrać niezależnie inny tryb pracy –  do wyboru z czterech – jak:  ładowanie,  rozładowanie, odświeżanie (formowanie) i testowanie (pomiar pojemności). Wynikiem testu jest zmierzona rzeczywista pojemność ogniwa.

akku01


BC-900
wyposażona jest w wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD, na którym możemy zobaczyć informacje dotyczące takich danych jak prąd ładowania, prąd rozładowania, napięcie, pojemność, czas ładowania, czy tryb pracy – oddzielnie dla każdego obwodu.

Również oddzielnie dla każdego kanału można też ustawić różny prąd ładowania od 200 mA przez 500 / 700 do 1000 mA a nawet 1800 mA dla ogniw AA i 1500 mA dla AAA –  przy ładowaniu tylko w dwóch skrajnych portach. Warto przy tym wiedzieć, że w przypadku popularnych już akumulatorów o większej pojemności – powyżej 2000 mAh – należy używać prądu ładowania minimum 500 lub 700 mA

akku02
BC-900 zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. Dzięki swoim możliwościom, nie tylko naładuje czy rozładuje ogniwa, ale dokona także testu faktycznej pojemności akumulatorków. Kupując akumulatorki możemy wreszcie sami sprawdzić czy to co na nich napisane pokrywa się z ich faktyczną pojemnością.

Dla wielu przydatną funkcją oprogramowania ładowarki jest cykl Refresh – czyli ODŚWIEŻANIE. To funkcja formowania pojemności akumulatorka, pozwalająca uzyskać pełną pojemność nowym ogniwom, oraz poprawić wydajność starych, używanych akumulatorów. Działanie funkcji polega na wielokrotnym ładowaniu i rozładowywaniu akumulatorów do czasu, aż pojemność odświeżanego ogniwa przestaje rosnąć w chwili przejścia do ładowania podtrzymującego. Bywa, że trwa to kilka dni.

akku03
akku05
Nie wnikam w szczegółowe opisy funkcji, bo obsługa ładowarki nie jest skomplikowana, ale wymaga zapoznania się z kilkustronicową instrukcją obsługi. Po jej przeczytaniu, większość funkcji będzie  łatwa i prosta w ustawieniu, o ile oczywiście nie jesteśmy urodzoną blondynką.

Mnie bardziej interesuje „bojowa” przydatność urządzenia – czyli czy warto. I tu warto… się zastanowić. Parę lat temu, kiedy zakup kompletu akumulatorków wymagał głębszego sięgnięcia do portfela – dbałość o ich kondycję i stan techniczny była dobrym procesem przedłużającym żywotność baterii.

Obecne ceny pozwalają jednak na szybszą rotację akumulatorków, i właściwie wydatek 30,00 – 40,00 zł za komplet raz na dwa, czy nawet raz na rok – no to umówmy się – nie są to jakieś wielkie pieniądze, a mamy zupełnie nowe i pewnie nowocześniejsze ogniwa. No a za tą zabawkę do mierzenia, testowania i odświeżania musimy jednak zapłacić nieco więcej. I nie jest to inwestycja na lata – bo akumulatorki i tak po jakimś czasie będą w gorszej kondycji, a i same ładowarki nie należą do produktów niezawodnych i wiecznych. Ja swoje dwie sztuki na przestrzeni trzech lat wymieniałem już dwukrotnie – na szczęście na gwarancji, a co jak znowu któraś zacznie „wariować” ale już po okresie gwarancyjnym ? czy opłaci się ja naprawiać ?.
Czego nie mamy za te pieniądze – a co moglibyśmy mieć – kupując tańszy produkt i niekoniecznie gorszy. Przykładowo połowę tańsza ładowarka MW6178. Też procesorowa, też czterokanałowa. Też naładuje i rozładuje. No fakt- nie możemy bawić się dowolnie w inne funkcje na każdym kanale – ale czy to tak niezbędne ? No i nie mamy wpływu na prąd ładowania – tu jest stałe 1000mA. Ale to – w świetle zdobytego przez lata doświadczenia – mogę powiedzieć, że nie ma większego znaczenia. Dwa lata nawet bestialskiego mordowania w superszybkich ładowarkach wytrzyma każde firmowe akku. Wytrzyma i 4 lata, no chyba nie chcecie mieć tych samych akku 20 lat ?!

akku08
A mamy coś więcej ? Ano, mamy doskonałą „funkcjonalność informacyjną”. O co chodzi ? już wyjaśniam – takim mini opisem z życia wziętym:

…Hotel, późny wieczór, cały dzień w pracy i jutro od rana znowu wielogodzinna sesja foto – przykładowo obsługa imprezy sportowej. Dużo sprzętu, kilka body. Dwa gripy – załóżmy że ładuje komplet z jednego – to już 8 sztuk akku, i przynajmniej 12 a nawet 16 sztuk AA z lamp błyskowych. W międzyczasie praca z laptopem, w pokoju półmrok, gra TV, akumulatorki się ładują.

BC-900. Najpierw, już wkładając baterie musimy pamiętać zwiększyć prąd ładowania – bo jak nie – pójdzie standardowe 200mA – czyli mamy resztę ogniw na dziś już z głowy. Akcja ładowania jednego kompletu potrwa kilka godzin. No ale pamiętaliśmy i BC-900 ustawiona na 500 czy 700mA. Co jakiś czas musimy wstać, dojść do ładowarek, zaświecić światło w pokoju lub przyświecić latarką (ja zawsze mam) aby zobaczy na tym malutkim i ciemnym LCD co tam pisze – ładuje jeszcze ? skończyła ? jest już FULL ?

A MW6178. Wkładamy komplet akku i zapominamy o nim. Daje 1000mA i dobrze – procesor czuwa, a czas się liczy. Jak ładuje – to dioda led nad danym kanałem świeci się na czerwono, jak już naładuje – zaświeci się na zielono, ale jeszcze dodatkowo delikatnie zrobi „pik-pik” – wysyłając krótki 5-cio krotny sygnał dźwiękowy po naładowaniu akumulatora w każdym kanale.
Jaka to przydatna funkcja, ten tylko to doceni co ładuje ogniwa w ”akcji” a nie w domowym zaciszu, bez pośpiechu, i ma czas na czterodniowy Refresh.

akku07a

MW6178 - diodowa i dźwiękowa informacja o procesie ładowania

Jednym słowem – BC-900 to naprawdę dobra ładowarka, ale moim zdaniem wiara w jej cudowne właściwości jest sztucznie wykreowanym mitem. Ładna zabawka dla fotografów pieszczących się z akumulatorkiem jakby to był jakiś istotny kawałek sprzętu, a nie tani element eksploatacyjny o określonej żywotności i zastosowaniu.
Dla ludzi co to sądzą, że dzięki tej ładowarce ich aparat dostanie lepsze baterie – więc będzie lepszy, ba może nawet zrobi lepsze zdjęcia.
Fotograf (zawodowiec?) szukający dobrej, szybkiej, inteligentnej  ładowarki, która jest też po prostu funkcjonalna – może znaleźć inne, alternatywne i dużo tańsze rozwiązania.

akku06
Co wybrać – to już zależy od waszej miłości do akku. Jeśli to miłość dozgonna  …i aż nas śmierć nie rozłączy… to BC-900 być może ten układ nieco przeciągnie w czasie, jeśli jednak tak jak ja – co dwa lata kupuje kilka kompletów nowych akumulatorów bo pojemniejsze, i szybsze, i nowocześniejsze –  to zakup wyłączne w celu zaspokojenia snobistycznej cechy – „i też mam”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s