Home

Fotografując w różnych miejscach przydaje się czasem możliwość przypisania zdjęciom parametrów GPS lokalizujących je precyzyjnie na mapie. Istnieją w tym celu specjalne przystawki do profesjonalnych aparatów, można też do tego celu wykorzystać odbiornik GPS z tzw. loggerem zapisującym nasza pozycję.

Posiadanie dobrego odbiornika GPS ma jeszcze inne zalety – ja np. nie widziałem sensu w zakupie oddzielnej nawigacji, bo mając rozbudowany system w telefonie komórkowym z dostępną dobrą nawigacją Navifon spełniającą w zupełności moja zapotrzebowanie na tą usługę – zawsze doprowadza mnie do celu. Wprawdzie telefon Nokia E66 ma wbudowany moduł GPS i to całkiem sprawny i szybki – to jednak stwierdziłem, że przy fatalnych warunkach atmosferycznych i dużej szybkości pojazdu bywa iż traci dokładność i szybkość pomiaru. Tu rozwiązaniem jest właśnie wykorzystanie oddzielnego zewnętrznego modułu GPS. Jest super szybki, dokładny, łączy się z telefonem poprzez Bluetooth, można go nawet położyć pod fotelem kierowcy czy do schowka – a i tak odbiera wystarczająco mocny sygnał z satelity.

Pentagram PathFinder Logger P3106

Po dłuższym badaniu rynku, postanowiłem że kupię najwyższy w linii odbiornik firmy Pentagram. Wybór konkretnego modelu odbiornika GPS jest trudny. Wszystkie dostępne na rynku urządzenia są do siebie dość podobne – nie tylko jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, ale i o parametry. Często więc decyzję podejmujemy pod wpływem przypadku albo ceny. Pentagram nie kojarzył mi się dotąd z urządzeniami do nawigacji satelitarnej.

Odbiornik GPS to urządzenie potrafiące dość dokładnie – z dokładnością do kilku metrów – ustalić swoją pozycję i podać ją w formie współrzędnych geograficznych. Tylko tyle i aż tyle. Konstrukcja odbiornika GPS nie jest specjalnie skomplikowana, a najwięcej zależy od wykorzystania odpowiedniego chipsetu. Na rynku najpopularniejsze są dwa –  MTK i SiRFstar. W tej kwestii Pentagram oferuje w modelu 3106 supernowoczesny chipset MTK, czulszy od SiRF Star III. Dzięki wyjątkowej czułości, doskonale radzi sobie z ciągłym ustalaniem pozycji – startuje bardzo szybko i nie powoduje irytujących przerw w śledzeniu.

A Pentagram P3106 oferuje nam skuteczne i długie działanie – ponad 25 godzin ciągłej nawigacji, oraz wyjątkowo długi czas czuwania, określany na powyżej 300 godzin. PathFinder Logger P3106 posiada funkcję oszczędzania energii AutoOFF która powoduje, że jeśli odbiornik nie wykryje przez Bluetooth żadnego urządzenia zewnętrznego, automatycznie przełącza odbiornik w tryb uśpienia i może w nim trwać aż 10 dni (w trybie NAV).

PathFinder Logger P3106 charakteryzuje szybkie ustalanie pozycji, i precyzyjna nawigacja z dokładnością do 2,5 m i odczytem co 1 sekundę. Odbiornik śledzi sygnał na 51 kanałach ( a najnowsza wersja na 66 – pytanie po co ?), odbiera sygnały z systemu satelitów geostacjonarnych EGNOS, dzięki czemu koryguje i weryfikuje dane z podstawowego systemu GPS NAVSTAR. Dzięki wysokiej czułości chipsetowi MTK GPS Pentagramu wyznaczy trasę nawet w trudnych warunkach – nie straszna mu mgła, czy deszcz, bez problemu pracuje schowany w plecaku, czy w schowku w samochodzie – ja często mam go położonego pod siedzeniem, lub w schowku pomiędzy przednimi siedzeniami i działa bezproblemowo. Tak zwany zimny start zajmuje mu 30 do 50s, później po zlokalizowaniu satelitów – start gorący to kwestia 2 -4 sekund.

Obudowa.
C
zarna,  z dobrego plastiku, solidna, dzięki której Logger dobrze radzi sobie w kontakcie z twardym podłożem. Na spodzie podklejona guma utrudnia niekontrolowany poślizg. Odbiornik ma też trzy diody sygnalizacyjne: niebieska wskazuje działanie Bluetootha, czerwona/zielona – stan baterii, a pomarańczowa – odbiór sygnału z satelity. Jak wspomniałem PathFinder Logger P 3106 to coś więcej niż zwykły GPS – bo oferuje on bardzo pożyteczną funkcję loggera, czyli zapisuje dokładną pozycję i przebieg trasy na wbudowanej pamięci Flash 32 MB.
Bateria.
W urządzeniu P3106 zastosowano baterie  HX-N3650A. To ogniwo jest kompatybilne z bateriami BL-5C firmy Nokia. Na oryginalnej baterii HX-N3650A w trybie logowania (bez BT) Pentagram działa ok. 25 godzin, a na bateriach Nokia  – BL-5C ok. 27h, a na BL-5CA ok. 17h.

Funkcję loggera uruchamiamy przełącznikiem NAV – LOG z boku urządzenia –  i zapis tworzy się samoczynnie i automatycznie. Później ten zapis można eksportować podłączając loggera do komputera przez kabel USB lub moduł BT wykorzystując załączony program GPSPhotoTagger. Dzięki programowi możemy połączyć zapisany przebieg trasy ze zdjęciami zrobionymi aparatem cyfrowym i opublikować ją np. w Google Earth albo Google Maps.
PathFinder w funkcji logger rejestruje i zapisuje przebieg trasy oraz pozycję, w której się znajdujemy (długość i szerokość geograficzną oraz wysokość n.p.m.) w swojej pamięci, bez konieczności użycia zewnętrznych urządzeń – palmtopa, czy telefonu komórkowego.

Oprogramowanie. ( GPSPhotoTagger to najsłabszy punkt tego urządzenia)
Po wgraniu do komputera programu GPSPhotoTagger mamy możliwość skonfigurowania naszego odbiornika GPS wprowadzając ustawienia i zmieniając mu parametry pracy. Odbiornik może zapamiętywać dane – tworząc punkty pośrednie w trybie – definiowanym przez producenta – tryb pieszo / rowerem /  samochodem lub ustawionym przez użytkownika – czas w sekundach np. co 1, 2 czy 5 sekund, lub co konkretną dowolną odległość – np. 1m, 2 m , 5m – zapisując w pamieci trasę całej przebytej wycieczki. Dzięki temu można ją później bez problemu odtworzyć. Dla roweru proponuję ustawić zapis co 1 s. Dowolnie też można w oprogramowaniu edytować punkty trasy – dodawać, zmieniać i usuwać.

Robiąc zdjęcia aparatem cyfrowym, można w łatwy sposób połączyć je na komputerze z zapisem trasy, a dołączone oprogramowanie automatycznie uszereguje zdjęcia według czasu zrobienia i dopasuje do miejsca, gdzie zostały zrobione. W ten sposób przygotujemy zapis naszej trasy, którą można opublikować w np. Google Earth.

Jeśli komuś nie odpowiada załączony do zestawu program GPSPhotoTagger – a jak wspomniałem – są z nim problemy – zawiesza się, traci połączenie z urządzeniem itp –  może obsługiwać tracki zapisane w loggerze z poziomu innych bezpłatnych programów przeznaczonych do tego celu, takich jak BT747 czy do tagowania zdjęć używać program GeoSetter. Ten program potrafi pakietowo zsynchronizować zdjęcia ze ścieżką GPS. Wystarczy wybrać folder ze zdjęciami i folder ze ścieżkami GPS. Właśnie, program potrafi dopasować dane z różnych ścieżek, nie musimy się męczyć z wyszukiwaniem właściwego pliku. Jeżeli nie mamy ścieżek, program może dodać dane z mapy. Wskazujemy punkt na mapie i jednym przyciskiem przenosimy współrzędne do zdjęcia.

Co można jeszcze dodać na temat  Loggera P3106. Z własnych obserwacji, oraz opinii innych użytkowników GPS dość dobrze loguje trasę (dokładność w zależności od możliwości urządzenia i warunków pogodowych do kilku metrów),  ale, uwaga – kompletnie nie nadaje się do pomiaru wysokości. Błędy pomiaru w niektórych przypadkach dochodzą nawet do kilkuset metrów. Bywało, że z niedowierzaniem  przeglądałem profil trasy z rowerowego treningu, dlatego zacząłem stosować zapis trasy przez program Nokia Sport Tracker, a Pentagrama używać jako „czulszy” odbiornik GPS (niż ten wbudowany w telefon). Zdarzają się też błędne pomiary pozycji, oraz błądzenie, gdy pozostaje dłuższy czas w bezruchu. Znalazłem w internecie pomysł rozwiązania tego problemu: „…przy włączeniu urządzenia należy najpierw ustawić je w trybie nawigacji. Po uzyskaniu połączenia z satelitą trzeba odczekać jeszcze około minuty, a następnie włączyć tryb logowania…”.
Z obserwacji użytkowników loggera eliminuje to błądzenie odbiornika, oraz poprawia jakość odwzorowania przebiegu trasy. Dotyczy to oprogramowania 1.2.3.h1 a ostatnio na stronie producenta jest dostepna nowa wersja programu v. 1.2.3.h2 eliminująca kilka błędów i usprawniająca pracę urządzenia oraz programu GPS Photo Tagger.

Jak wspomniałem, ja osobiście najczęściej używam loggera Pentagram P3106 podczas treningów rowerowych. Zapisaną trasę eksportuje w pliku gpx do specjalnego (i doskonałego) programu treningowego SportTracks – gdzie poza przebiegiem trasy którą mogę przeglądać z dokładnością do 1m, można prowadzić swoje własne przydatne  statystyki dotyczące treningów – sprzętu, czasu jazdy, szybkości, różnicy wzniesień, kadencji itp. parametrów.
Program SportTracks jeszcze lepiej spisuje się z danymi z Garmina – można wtedy prowadzić zaawansowane statystyki treningowe ze strefami, kadencjami i wieloma innymi danymi. Ja dysponując tylko zapisanym trackiem przebiegu  trasy, wiec mam do dyspozycji mniej danych – czasy, prędkości i różnice wzniesień. Wszystkim lubiącym spędzać czas na rowerze bardzo polecam ten darmowy programSport Tracksstrona programu – dla rowerzystów i biegaczy doskonała sprawa. Polecam, ale oczywiście niezbędnym jest posiadanie zapisu trasy z loggera GPS.

Żeby wrzucić coś na GoogleMaps potrzebny jest format KML. Taki plik należy umieścić gdzieś na serwerze www a link do niego wkleić w przeglądarce na Google Maps i potwierdzić “Przeszukaj mapy”. Po wyświetleniu ścieżki na mapie, otrzymujemy opcję “Zapisz mapy”. Teraz możemy do już wyświetlonej mapy pobrać link i np. przesłac komuś naszą trasę. Aby w prosty sposób wydobyć format KML  z pliku KMZ – można zmienić rozszerzenie xx.kmz np. na xx.zip i wypakować go. W środku będzie plik xx.kml.

Odbiorniki sygnału GPS Pentagram PathFinder P3106 współpracuje z dowolnymi urządzeniami wyposażonymi w interfejs Bluetooth i obsługujących protokół SPP (Serial Port Profile).

Reklamy

One thought on “GPS Pentagram Logger

  1. Przepraszam za brużdżenie, ale wartoby skorygować parę informacji:
    – w systemie GPS używa się współrzędnych geodezyjnych a nie geograficznych
    – jeśli odbiornik wykorzystuje poprawki z systemu ASG-Eupos (lub jemu podobnych) to może osiągnąć dokładność submetrową. Oczywiście mowa o odbiornikach amatorskich, nie geodezyjnych
    – Te 66 kanałów to kompletnie nieprzydatny bełkot marketingowców sprzedających odbiorniki GPS. W tym momencie funkcjonuje poprawnie 31 satelitów GPS, z czego przy dobrych wiatrach sensownie wykorzystać można maksymalnie 8-10. Do tego dochodzi jakiś system tpu SBAS, np. wspomniany EGNOS, czyli w porywach 2 dodatkowe satelity. Wniosek jest jeden, więcej niż 12 kanałów jest zbędne.

    Pozdrawiam,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s