Home

Pisać oczywiście można wieloma „narzędziami” – od tanich długopisów po ekskluzywne limitowane edycje piór. Ale tak jak zegarek na naszej ręce, tak i to co mamy w dłoni pisząc czy podpisując – jest w pewnym sensie miłym gadżetem mówiącym co nieco o naszej osobie, osobowości, a i nierzadko – o statusie – tak społecznym, jak i majątkowym. Jeśli nie musimy z racji funkcji i stanowiska posiadać jakiegoś prestiżowego przyboru do pisania w postaci ekskluzywnego pióra czy długopisu – to nawet dla sporadycznych życiowych sytuacji wypada mieć w zanadrzu coś bardziej wymownego, niż otrzymany od kolegi z działu marketingu reklamowy Bic.

Waterman - foto by Krzysztof Jot 2009

Oczywiście najczęściej klepiemy w klawiaturę komputera, ale bywa, że wracamy do tradycyjnych metod i narzędzi. Mimo, że w moich szufladach znajdują się dziesiątki długopisów, włącznie z wygodnymi, grubymi i miękkimi w uchwycie żelowymi Pilotami to jednak bardzo lubię pisać piórem i często sięgam po mojego Experta od Watermana. Aby nie był samotny, kupiłem go w komplecie z długopisem. Waterman i Pelikan to chyba najbardziej znane w naszym kraju marki solidnych przyborów do pisania, ze średniej półki cenowej. Oczywiście mają w swoich kolekcjach wyrafinowane, drogie modele ale nie należą w tej branży do marek ekskluzywnych, a raczej popularnych. Dla osobników wymagających i poszukujących modelu ekskluzywnego i prestiżowego polecam z Watermana serię Edson oraz Serenite. Dla mnie linia Expert spełnia wymogi zarówno pod względem funkcjonalności jak i wyglądu.

Waterman

Dla lubiących wiedzieć więcej – szybka historia marki Waterman
W 1883 roku Lewis Edson Waterman założył swoją pierwszą małą fabrykę na tyłach sklepu z cygarami na ulicy Fulton w Nowym Yorku. Pierwsze pióro Watermana nosiło nazwę The Regular i było wykonane z ebonitu. Składało się z 5 komponentów: stalówki, spływaka, części do której spływak wraz ze stalówką był przytwierdzony, korpusu oraz nakrywki chroniącej stalówkę. W czerwcu Lewis Waterman ubiegał się o patent na swój wynalazek, który został mu przyznany 12 lutego 1884 roku.

W 1884 zarejestrowano Ideal Pen Company. Firma przeniosła się na Broadway, a produkcja wyniosła 500 piór rocznie. Tego roku Waterman otrzymał srebrny medal Instytutu Mechaniki w Nowym Yorku. Już w roku 1886 sprzedaż wzrosła do 2000 sztuk, i przekroczyła liczbę 5000 szt. w roku 1887. W 1888r. nazwa firmy została przemianowana na L.E.Waterman Company. W 1900 produkcja osiągnęła 227 tysięcy sztuk, a na Światowej Wystawie w Paryżu firma została nagrodzona złotym medalem Doskonałości.
Lewis Edson Waterman zmarł w wieku 64 lat w roku 1901. Jego następcą został bratanek, Frank D. Waterman, który zdecydował się podbić Europę. Roczna produkcja firmy wzrosła do 326 tys. sztuk wiecznych piór. W roku 1926 stworzono firmę JIF-Waterman, aby we Francji produkować pióra na rynek europejski.

Rok 1927. We Francji poszukiwacz pracowników dla JIF-Waterman wymyślił pierwszy nabój z atramentem. Mimo że odkrycie to nie było opatentowane do 1936r., pozostało ekskluzywnym produktem Watermana przez kolejnych 20 lat. W latach trzydziestych pióra Watermana były ozdabiane skomplikowanymi grawerami, złotem i srebrem a kolory stały się bardziej subtelne. Wydany w 1929 roku model Patrician był jednym z największych sukcesów w historii wiecznych piór.

1953r. w Ameryce narodziło się sławne pióro CF odznaczające się stylistyką automobilową. W roku 1967 produkcja została przeniesiona do Saint-Herblain blisko Nantes w zachodniej Francji.
Rok 1969 to finansowe problemy Watermana. Firma straciła prawa do marki na rynku amerykańskim i brytyjskim. Jednak w 1971  JIF-Waterman przemianował się na Waterman S.A. i ponownie zakupił znak firmowy dla Stanów Zjednoczonych, a w 1972 marka powróciła do Wielkiej Brytanii.
W roku 1982 Waterman wprowadził nowy wyrafinowany klips inspirowany na sławnym CF który wkrótce stał się znakiem rozpoznawczym Watermana. W 1983 obchodzono setną rocznicę istnienia firmy, a w 1987 Waterman stał się częścią koncernu Gilette. Rok 1992 to wydanie modelu Edson. To nowy rozdział w historii artykułów piśmienniczych. Korpus ukrywa wysokiej klasy system spływu atramentu, który reguluje jego dostarczanie – Edson nigdy nie plami, nawet na wysokościach. Ze swoim nowoczesnym wzorem i kształtem zajmuje on dziś pozycję najlepszego wiecznego pióra, jakie kiedykolwiek zrobiono. W roku 2001 firmę Waterman S.A. przejmuje koncern Stanford.

Obecnie Waterman produkuje we Francji pióra wieczne, długopisy i pióra kulkowe wraz ze wszystkimi potrzebnymi częściami zamiennymi. Również atrament Watermana w butelkach i nabojach jest produkowany w Nantes.

Waterman EXPERT wydmowa czerwień GT pióro i długopis

Linia Expert to jedna z dziesięciu kolekcji w ofercie marki Waterman. Moje pióro i długopis Waterman Expert SMART dostępne były w kilku kolorach: Chromowany, Czarny Mat, Czarny, Wydmowa Czerwień, Wydmowy Błękit, Wydmowa Zieleń. Mnie spodobała się Wydmowa Czerwień – wygląda elegancko  i prestiżowo.

Waterman - foto by Krzysztof Jot 2009

Waterman Expert - foto by Krzysztof Jot

Duży korpus przeznaczony jest dla męskiej dłoni. Pióro jest wykonane z mosiądzu i pokryte syntetyczną laką, kunsztownie ścięta korona nasadki, elegancka dwubarwna stalówka z nierdzewnej stali platerowanej 23-karatowym złotem, z wygrawerowanym sześciokątem WATERMANA i literą W, zapewnia dobry komfort pisania. Szeroki pierścień z inskrypcją Waterman Paris France ozdabiający nasadkę, oraz klips również pokryte są 23-karatowym złotem.
Pióro posiada stalówkę w rozmiarze F (Fine-cienka). To rozmiar odpowiedni do codziennego używania i pisania – jeśli jednak piórem będziecie tylko składać podpisy pod dokumentami – efektowniej będzie zrobić do szerszą stalówką np. w rozmiarze M. Pióro Expert jest przystosowane do używania naboi, można również dokupić do niego tłoczek.

waterman Expert pismo - foto Ktzysztof Jot

Watermn Expert - foto by Krzysztof Jot

Wymiary pióra i długopisu są podobne.
Pióro. Długość
ze skuwką 140 mm / bez skuwki 124 mm / ze skuwką założoną z tyłu 152 mm.
Grubość pióra 15 mm / długość skuwki 64 mm. Stalówka ma długość 20 mm.
Pióro waży 30 gram.

Długopis oczywiście o podobnym wyglądzie i wykończeniu, wyposażony jest w obrotowy mechanizm wysuwania wkładu – na standardowe wkłady Watermana, produkowane z tuszem w kolorze czarnym lub niebieskim i grubościach końcówki F lub M.

Długopis też ma długość 140 mm i jest cięższy od pióra – waży 35 gram. Dobrze wyważony, ale jak dla mnie jest zbyt cienki w uchwycie i przy dłuższym pisaniu zaczynam odczuwać ból palca. Mnie ta ergonomia nie pasuje, komfort pisania tym długopisem nie należy do wzorowych.
Piórem pisze się bardzo wygodnie. Stalówka jest twarda, ale pisze doskonale – równo, płynnie i gładko na każdym papierze. Pióro jest grubsze w uchwycie niż długopis, co zdecydowanie podnosi ergonomię chwytu – i pisze się nim sprawnie, i przyjemnie.

Ogólnie komplet dość efektowny, przy wybraniu ciekawego koloru wygląda atrakcyjnie – elegancko, solidnie i… drogo. Walory eksploatacyjne też są na bardzo dobrym poziomie. Wprawdzie ergonomia długopisu dla mnie nie jest najlepsza – ale sądzę, że to może być kwestia osobistych preferencji i przyzwyczajeń

Waterman - foto by Krzysztof Jot 2009

Waterman - foto by Krzysztof Jot 2009

Waterman - foto by Krzysztof Jot 2009

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s